Türk Hukuku'nda sendika özgürlüğü ve sendika özgürlüğü ile ilgili suçlar
Labor Union's freedom crimes about Labor Union's freedom in Turkish Law
  1. Tez No: 135267
  2. Yazar: SALİM DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
OZ (ABSTRACT) Bu tezimizde Sendika Özgürlüğünün tanımı, tarihi gelişimi, uluslararası alanda ele alınması ve Türk Hukukunda gelişimi ve düzenlenmesi inceleme konusu yapılmıştır. Üretim ilişkilerinde daha yüksek pay almanın mücadele aracı olarak kabul edilen sendikaların tanınması, kurulması, faaliyetleri çerçevesinde sendika özgürlüğü uluslar arası belgeler ile de güvence altına alınmıştır. Tezimizin konusu olan Sendika Özgürlüğü günümüzde evrensel değerlerin önemli parçalarından birisi haline gelmiş, esasen ülke, ırk, din, dil, cinsiyet, ideoloji farkı gözetilmeksizin sendika özgürlüğünün bütün çalışanlara ve işverenlere tanınması günümüz yönetim anlayışına hakim düşünce haline gelmiştir. Özellikle 1900 'lü yıllardan itibaren gittikçe güçlenen çalışanların uluslararası platformda birlikte hareket etme anlayışı birçok uluslararası belgenin sendika özgürlüğünü konu olarak ele ahp, vazgeçilmesi mümkün olmayan ekonomik ve sosyal hakların en önemlilerinden birisi olarak düzenlenmesine yol açmıştır. Bu düşüncelerin ışığı altında sendika özgürlüğünü teorik ve uluslararası boyutları ile değerlendirerek konuyu Türkiye açısından ele almaya çalıştık. Tez bu çerçevede 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sendika özgürlüğü teorik ve kavramsal bir çerçevede temel unsurları ele alınarak incelenmiş, sendika özgürlüğünün gelişimi tarihsel bir perspektiften ele alınarak sendika özgürlüğünün uluslararası dayanakları incelenmiştir. İkinci bölümde sendika özgürlüğü Türkiye açısından ele alınmıştır. Türk Hukukunda sendika özgürlüğünün kapsamı ve sendikalarının çalışma ve sosyal yaşamına ilişkin faaliyetleri ve sendika özgürlüğünün sınırlandırılması incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Türk Hukukunda sendika özgürlüğü ile ilgili suçlar incelenmiştir. Bizzat özgürlüğe yapılan saldırıları ve özgürlüğün kötüye kullanılmasını önleme bakımından getirilen ceza hükümleri Yargıtay Kararlan ışığında inceleme konusu yapılmıştır. Sonuç olarak Türkiye'de sendika özgürlüğünün düzeyinin, uluslararası sorumluluklar ve taahhütler çerçevesinde ekonomik ve demokratik gelişme seviyesine bağlı olduğu özetlenmiştir.... 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY ( ABSTRACT ) The Subject of this thesis is the definition of Labor Union's Freedom, its progress, the taking up of it in the international field and its development and arrangement in Turkish law. The recognition of Labor Union that is accepted a tool of struggle for taking higher share in production relations, its founding and its freedom in frame of activities are taken under guaranty with international documents. Labor Union's Freedom which is the theme of our thesis, has become one of the most important universal values recently. Actually it has become dominated thought that is given Labor Union's Freedom to all laborer and employer without differentiation between countries, races, religions, languages, genders, ideologies etc. The understanding of worker's acting together which is caused to regulate the Labor Union's Freedom as a one of the most important social and economic rights and it caused to take up Labor Union's Freedom as a topic in a lot of international docements, in international platforms has got strong essentially since 1990's. In the light of mentioned above thoughts we turn to account the Labor Union's Freedom with theoretical and international dimensions and we try to take up it angle of Turkey. In the first part, Labor Union's Freedom is taken up its basic components with a frame of theoretical and conceptual and the progress of Labor Union's Freedom are investigated with international bases in historical perspective. In the second part, Labor Union's Freedom is taken up the angle of Turkey, The scope of the Labor Union's Freedom and the activities of Labor Union in the field of working and social life with its freedom's limits are investigated in Turkish jurisprudence. In the third and last part, the crimes about Labor Union's Freedom are investigated in Turkish jurisprudence. The rules of punishment to prevent attack to freedom and abusing of freedom are studied in the light of Supreme Court's decisions. Consequently, the level of the Labor Union's Freedom in Turkey is summarized with depending on the level of social and economic developments in the frame of international responsibilities and obligations. IV