Tatil hizmetlerinde kişilerarası etkileşimin gösterişçi tüketim davranışı üzerindeki etkisi ve gelişmeleri kaçırma korkusunun rolü
The effect of interpersonal interaction on the conspicuous consumption behavior in vacation services and the role of the fear of missing the developments
- Tez No: 665568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLSEN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gösterişçi tüketim, bireylerin sosyal hiyerarşide üst seviyelerde olan tüketicilerin tüketim davranışlarını gerçekleştirmeye çabalayarak, bu ürünlere sahip olarak toplumda üst düzeyde konumlanma, kimlik oluşturma aracı olarak kullanmak üzere gösterdikleri tüketim davranışıdır. Genellikle lüks kategoride olan bu ürünlerin fiyatı yüksek olduğu için, gelir düzeyi düşük olan tüketicilerin bu ürünlere yönelik taleplerinin düşmesi, daha düşük fiyatlı ekonomik ürünlere yönelmesi beklenmektedir. Ancak gösterişçi tüketim eğilimi nedeniyle gösterişçi tüketici olarak adlandırılan bu tüketiciler, beklenenin aksine daha lüks ürün, hizmet ve markaları tercih etmektedirler. Tüketicilerin bu tüketimden doyum sağlayabilmesi ve satın alma eylemine yönlenmesinde, ürünlerin işlevselliğinden ziyade sosyal çevre üzerinde oluşturduğu etki önemli rol oynamaktadır. Buradan hareketle, sosyal ortamlarda sözlü ya da görsel deneyim paylaşımı yüksek olan tatil hizmetlerinin de gösterişçi bir tüketim ürünü olabileceği düşünülmektedir. Dijital ortamlarda yapılan tatil hizmeti tüketiminin göstergesi olarak tatil anılarının paylaşılarak sergilenmesinde, kişilerarası etkileşimin etkisi mümkündür. Bu durumun tüketiciler de merak oluşturarak, tatil yerinde olup bitenleri gözden kaçırma korkusuna neden olabileceği öngörülmektedir. Bu araştırmada, tatil hizmetlerinde gösterişçi tüketim üzerinde kişilerarası etkileşimin etkisi olup olmadığını araştırılarak, bu etkide gelişmeleri kaçırma korkusunun rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ana kütlesini tatil deneyimi yaşamış olan 18 yaş ve üzeri Türkiye'deki tatil amaçlı oluşturulmuş sosyal medya ortamlarındaki turist tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırma verileri kolayda örneklem yöntemiyle anket aracılığıyla elde edilmiştir. Bu verilerin analizinden elde edilen bulgulara göre turist tüketicilerin tatil hizmetlerini gösterişçi tüketim amaçlı satın alma eğilimlerinin düşük olduğu, kişilerarası etkileşimin gösterişçi tüketim üzerinde etkili olduğu ancak, bu etkide gelişmeleri kaçırma korkusunun çok önemli bir rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conspicuous consumption is a consumer behaviour that individuals try to situated in senior level by carrying out the behaviour of higher level consumers and possessing these products as the tool of creating an identification. It is expected that the demand of lower income customers towards these products will drop and the customers tend to lower-priced products, therefore the prices of the products generally categorized as luxury are high. However, these consumers, defined as the pretentious consumer, prefer more luxurious product, service and brands rather than expected due to the propensity to consume. The effect on social environment rather than functions of products has a major role in the fact that consumers being satisfied from this consumption and tending to the action of purchasing. Thus, the fact that vacation services, having superior sharing of oral or visual experience, might also be a conspicious consumption good is thought. As an indicator of vacation services that is done on digital media, the impact of interpersonal interaction on sharing vacation memories is possible. It is predicted that this situation might arouse customer curiosity and cause the customers to have the fear of missing out behind what happens in vacation spot. In this research, whether interpersonal interaction effects conspicuous consumption in vacation services and the research of the role of the fear of missing out behing in this effect is purposed. Main objective of this research is constituted from tourist consumers aged 18 and older that have vacation experience social media pages which are created for the intention of vacation in Turkey. Research datas are obtained from the questionnaire through convenience sampling method within easy reach. According to the finding from the analysis of these datas, it is understood that tourist consumers have a low tendency to purchasing vacation services for conspicious consumption, interpersonal interaction is effective on conspicious consumption the and the fear of missing out has a vital role in this effect.