Hemşehri dernekleri ve sosyal sermaye ilişkisi üzerine bir araştırma: Edirne örneği
A research on hometown associations and social capital relations: Example of Edirne
- Tez No: 665592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sosyal sermaye; sosyoloji, iktisat ve kamu yönetimi gibi çeşitli bilim dallarının ilgilendiği ayrıca da ekonomik ve beşeri sermaye gibi diğer sermaye çeşitlerine göre çok daha yeni bir kavramdır. Sosyal sermaye kavramı, normlar, güven, iletişim ve sosyal ağ öğelerini kapsamaktadır. Çalışmada, var olan bilgiler ışığında ilişkilerin ve birlikteliklerin, bağlantı ve ağların bireylerin dışında kolektif açıdan da değer yaratan bir sermaye çeşidi olduğu kabulünden yola çıkılmıştır. Türkiye'de sosyal sermaye oluşumunda ilk akla gelen hemşehrilik ve hemşehri dernekleridir. Hemşehri dernekleri kente göç sonrasında bireylerin yardımlaşma ve dayanışma temelinde oluşturdukları yapılardır. Çalışmanın amacı, hemşehri derneklerinde güven, iletişim, sosyal ağ ve normlar çerçevesinde sosyal sermaye oluşumunun değerlendirilmesi, sosyal sermaye ve hemşehri dernekleri arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Çalışma, hemşehri dernekleri ve sosyal sermaye ilişkisini örgütsel boyutta anlamaya yönelik kapsamlı bir araştırma olması nedeniyle öneme sahiptir. Nicel araştırma yöntemi ve anket tekniği ile Edirne Merkez ilçe sınırları içerisinde yer alan hemşehri derneklerindeki 240 üye ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler sosyal ağ, güven, iletişim ve norm boyutları çerçevesinde SmartPls hazır yazılımı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda sosyal sermaye düzeyi boyutlar içerisinde en yüksek norm ve en düşük genelleştirilmiş güven boyutunda bulunmuştur. Çalışma değerlendirildiğinde katılımcıların sosyal sermaye düzeyinin yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social capital; it is a much newer concept than other types of capital such as economics and human capital, in which various disciplines such as sociology, economics and public administration are concerned. The concept of social capital includes norms, trust, communication and social network elements. In the study, in the light of the existing information, it has been started from the acceptance that relationships and partnerships, connections and networks are a type of capital that creates value in collective terms besides individuals. The first that comes to mind are citizenship and citizen associations in the formation of social capital in Turkey. Citizen associations are structures formed by individuals on the basis of cooperation and solidarity after migration to the city. The aim of the study is to evaluate the trust, communication, social network and social capital formation within the framework of norms in fellow countrymen associations, and to explain the relationship between social capital and fellow countrymen associations. The study is important because it is a comprehensive study aimed at understanding the relationship between fellow countrymen associations and social capital at an organizational level. The research was carried out with 240 members of fellow countrymen associations within the borders of Edirne Central district, using the quantitative research method and survey technique. The data obtained in the research were analyzed with SmartPls ready software within the framework of social network, trust, communication and norm dimensions. As a result of the findings, social capital level was found to be the highest norm and the lowest general confidence dimension among the dimensions. When the study was evaluated, it was found that the social capital level of the participants was high.