COVİD-19 polikliniğine başvuran yetişkin hastaların kan gruplarına göre klinik seyirlerinin incelenmesi
Analysis of clinical courses of adult patients admitted to COVID-19 outpatient clinic according to blood groups
- Tez No: 665595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Aralık 2019 yılında ortaya çıkan SARS-CoV-2 virüsü hızla yayılıp tüm dünyayı etkisi altına almıştır. SARS-CoV-2 virüsü ve Covid-19 hastalığı ile ilgili bugüne kadar binlerce bilimsel araştırma yapılmış olsa da halen literatürdeki bilgiler kısıtlıdır. Tıbbi literatürde, kan gruplarının antijenik determinantları ve antikorlarının bu viral enfeksiyona karşı duyarlılığı değiştirebileceğine dair çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, kan gruplarının Covid-19 hastalığındaki bulaş ve prognoza olan etkisini değerlendirmek ve bunu etkileyen parametreleri ortaya koymaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya, hastanemizin Covid-19 polikliniklerine başvuran ve hastane otomasyon sisteminde kan grubu bilgisi bulunan Covid-19 RT-PCR pozitifliği ile kesin tanı almış 365 hasta dahil edildi. Hastaların kan grupları, komorbid hastalıkları, c-reaktif protein (CRP), lökosit, nötrofil, lenfosit, nötrofil/lenfosit oranı (NLR) değerleri ve toraks bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Hastanede yatış süreleri ve sağkalımları kaydedildi. İstatistiksel analiz için Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 paket programı kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılan 210'u kadın, 155'i erkek cinsiyete sahip toplam 365 hastanın 18-89 yaşları arasında bulunduğu ve yaş ortalamasının 45.5 olduğu tespit edildi. A kan grubunun Covid-19 hastalığı geçirme riskini arttırdığı (p=0.001), O kan grubunun ise Covid-19 hastalığı geçirme riskini azalttığı (p=0.005) saptandı. Rh antijeninine sahip hastalarda lenfosit değerinin daha düşük olduğu (p=0.035) ve daha yüksek oranda akciğer parankim tutulumu olduğu (p=0.003) tespit edildi. B kan grubuna sahip hastaların, diğer ABO kan gruplarına göre yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) tedavi gereksiniminin daha yüksek oranda olduğu (p=0.015) saptandı. SONUÇ: Çalışmamızda, Covid-19 hastalığı geçirme riskinin A kan grubunda arttığı, O kan grubunda ise azaldığı tespit edildi. B kan grubunda ise YBÜ ihtiyacının arttığı görüldü. Rh antijenine sahip olmanın daha düşük lenfosit sayısı ve daha yüksek akciğer parankim tutulumuna neden olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: SARS-CoV-2 virus, which emerged in December 2019, spread rapidly and affected the whole world. Although thousands of scientific studies have been conducted on SARS-CoV-2 virus and Covid-19 disease to date, the information in the literature is still limited. There are studies in the medical literature which show that antigenic determinants and antibodies of blood groups can change the susceptibility to this viral infection. The aim of this study is to evaluate the effects of blood groups on transmission and prognosis in Covid-19 disease and to show the parameters that affect this. MATERIAL AND METHOD: 365 patients with a definitive diagnosis of Covid-19 RT-PCR positivity who were admitted to the Covid-19 outpatient clinics of our hospital and whose blood group information was found in the hospital automation system were included in this study. Blood groups, comorbid diseases, c-reactive protein (CRP), leukocyte, neutrophil, lymphocyte, neutrophil/lymphocyte (NLR) values and thoracic computed tomography (CT) images of the patients were examined retrospectively. Hospital stay and survival of the patients were recorded. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 package program was used for statistical analyses. RESULTS: It was found that 365 patients, 210 female and 155 male, who participated in the study were between 18 and 89 years of age and the mean age was found as 45.5. It was found that blood group A increased the risk of having Covid-19 disease (p=0.001), while blood group O decreased the risk of having Covid-19 disease (p=0.005). It was found that patients with Rh antigen had lower lymphocyte value (p=0.035) and higher pulmonary parenchymal involvement (p=0.003). It was found that patients with blood group B required a higher rate of treatment in intensive care unit (ICU) when compared with other ABO blood groups. CONCLUSION: In our study, it was found that the risk of having Covid-19 disease increased in blood group A, while it decreased in blood group O. The need for ICU was found to increase in blood group B. Having Rh antigen was found to cause lower lymphocyte count and higher pulmonary parenchymal involvement.