Synthesis of azobenzene containing macrocycles
Azobenzen içeren makrohalka sentezi
- Tez No: 665626
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Aromatik azo bileşikler, ultraviyole ya da görünür bölge ışığı altında gösterdikleri fotoizomerik özelliklerinden dolayı son dönemlerin popüler konularından biridir. Genellikle, bu maddeler, uygun radyasyon verildiğinde termodinamik olarak daha kararlı olan trans izomerinden, cis izomerine dönüşürler. Makrohalka iskelet yapılarına azo gruplarının katılması, supramolekürler kimyanın önemli bir alanıdır. Azobenzenler, ışık aracılığıyla kontrol edilebilen makrohalkalı moleküler motorların anahtar mekanizmalarını oluştururlar. Bu maddeler yakala ve bırak reseptörleri olarak bu tezde önerilmiştir. Bu çalışmada, 2-aminobenzoik asit, etilen glikollerle birleştirilerek esterler elde edilmiştir. Uçlarda bulunan amino grupları Pb(OAc)4 kullanılarak azo gruba çevirilerek azo makrohalkalar sentezlenmiştir. Bunun ötesinde L-fenilalanin kullanılarak kiral makrohalka yapıları sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin fotofiziksel ve fotokimyasal özellikleri deneysel ve teorik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aromatic azo compounds are one of the well-known research topics of recent times due to their photoisomeric properties under ultraviolet or visible light. Generally, these substances undergo isomerization from the thermodynamically more stable trans isomer to the cis isomer when irradiated with appropriate light radiation. The incorporation of azo groups to the macrocycle skeleton is an important part of the supramolecular chemistry. Azobenzene photoisomerization is the key mechanism of molecular motors that can be controlled by light. These are further proposed to act as catch and release receptors. In this study, macrocycles were constructed from 2-aminobenzoic acid. The benzoic acids were linked together with ethylene glycol units through ester linkage (diethylene glycol, triethylene glycol, tetraethylene glycol). Then, the amino parts were converted to azo linkage with Pb(OAc)4. Moreover, L-phenylalanine was incorporated into these macrocycles to get chiral macrocycles. The photophysical and photochemical properties of these macrocycles were investigated both experimentally and theoretically.