Xanthan-gelatin and xanthan-gelatin-keratin wound dressings for local delivery of vitamin C
Lokal vitamin C salımı için ksantan-jelatin ve ksantan-jelatin-keratin yara örtüleri
- Tez No: 665625
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TEZCANER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ERDEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Son yıllarda kuru ve pasif pansumanların yerine, yara bölgesini dehidrasyondan koruyabilen, iyileşmeyi destekleyen (interaktif) ve yarayı enfeksiyonlara karşı koruyabilen fonksiyonel pansumanlar önem kazanmıştır. Bu çalışmada, tıbbi uygulamalar için yara örtüsü olarak yüksek eksüda emme kapasitesi, oksijen geçirgenliği ve uygulanabilirliği olan geçici ksantan / jelatin (XGH) ve keratin / ksantan / jelatin hidrojellerin (KXGHs) geliştirilmesi amaçlanmıştır. İlk olarak, ksantan / jelatin hidrojeller, farklı gliserol konsantrasyonları kullanılarak üretildi. Daha sonra, optimum keratin konsantrasyonlarını belirlemek için ksantan / jelatin hidrojellerine farklı keratin konsantrasyonları ilave edildi. Üretilen XGH ve KXGH'ler yükleme için farklı Vitamin C (VC) solüsyonlarına daldırıldı. XGH, KXGH ve VC yüklü KXGH'nin (Vc-KXGH) fiziksel özellikleri, mekanik mukavemeti, FTIR, DSC, TGA, biyobozunurluk ve biyouyumluluk özellikleri test edildi. XGH'ye keratin ilavesinin, L929 fibroblast hücrelerinin canlılığını iyileştirdiği, hidrojellerden protein salınımını arttırdığı gözlendi. VC ve keratin ilavesi, su buharı geçirgenliği oranını ve oksijen geçirgenliğini önemli ölçüde etkilemedi. Bununla birlikte, VC solüsyonlarına daldırılmış hidrojeller, 5. günün sonunda daha yüksek su alım yüzdesi gösterdi ve daha yüksek oranda ağırlık kaybına neden oldu. VC 100 saat içinde ortama salındı. VC yüklü hidrojeller, fibroblast hücrelerinde kolajen sentezini arttırdı. Mikrobiyal penetrasyon testi, XGH ve KXGH'lerin bakterilere karşı iyi bir bariyer olabileceğini kanıtladı. Bu nedenle, VC-XGH ve VC-KXGH, cilt yaraları için yara pansuman malzemesi olarak kullanılabilecek potansiyeli barındırdığı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, functional dressings that can protect the wound area from dehydration, support healing (interactive), and protect the wound against infections have gained importance instead of dry and passive dressings. In this study, it was aimed to develop temporary xanthan gelatin (XGH) and keratin xanthan gelatin hydrogels (KXGHs) that have high exudate absorption capacity, oxygen permeability, and applicability as a wound dressing for medical applications. Firstly, xanthan gelatin hydrogels were produced using different glycerol concentrations. Then, different keratin concentrations were added into xanthan/gelatin hydrogels to determine optimum keratin concentrations. The produced XGH and KXGHs were immersed into different Vitamin C (VC) solutions for loading. Physical properties, mechanical strength, biodegradability, FTIR, DSC, TGA analysis, and biocompatibility of XGH, KXGH, and VC-loaded KXGH (VC-KXGHs) were analyzed. The addition of keratin to XGH improved the viability of L929 fibroblast cells, increased the protein release from the hydrogels. The addition of VC and keratin didn't affect the water vapor transmission rate and oxygen permeability significantly. However, VC immersed hydrogels showed a higher water uptake percentage and higher weight loss at the end of the 5th day. VC was released in 100h. VC loaded hydrogels increased collagen synthesis by the fibroblast cells. Also, microbial penetration test proved that XGH, and KXGH, can be a good barrier against bacteria. Therefore, VC-XGH and VC-KXGH can be suggested to hold potential as candidate wound dressing material for skin wounds.