The impact of social media advertisement on customer purchase intention
Sosyal medya reklamının müşteri satın alma niyetine etkisi
- Tez No: 665631
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sosyal medya sürekli olarak bir reklam ve pazarlama platformu olarak kullanılmaktadır. Kuruluşlar zaman, para ve hizmet için sosyal medya reklamlarına çok yatırım yaptılar. Bununla birlikte, tüketicilerin ürünlerini satın almaları için tüketicileri çekmek ve onlara ilham vermek için şirketlerin sosyal medya reklamlarını nasıl oluşturabilecekleri konusunda hala bir soru var. Bu nedenle, bu araştırma, satın alma amacını öngörmek için sosyal medya reklamcılığı ile ilgili kritik faktörleri belirlemeye ve test etmeye çalışmaktadır. Bu kavramsal model iki faktör tarafından önerilmiştir: Bilgilendirme ve genişletilmiş birleşik teknoloji teorisinden (UTAUT2) (performans ve beğeni motivasyonu) farkedilen ilgi. Veriler, anket formunu dolduran 376 Mısırlı katılımcıdan elde edilmiştir. Yapısal denklem modellemesindeki (SEM) temel bulgular, mevcut modelin geçerliliğini güçlü bir şekilde desteklemiştir ve performans beklentisi, beğeni motivasyonu, farkedilen ilgi ve bilgilendirmenin satın alma amacına önemli bir etkisi olmuştur. çalışmanin pazarlamacıların reklamlarını sosyal medya platformları aracılığıyla nasıl etkili bir şekilde planlayıp uygulayabileceklerine deir bir dizi teori ve pratik katkılar sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Social media is continually used as a platform for advertisement and marketing. Organisations invest loads on social media advertisements for time, money, and service. However, there is still a question of how companies can build social media ads to attract and inspire consumers to buy their products. Therefore, this research seeks to define and test the critical factors associated with social media advertising to predict purchasing intention. This conceptual model was proposed by two factors: from the expanded unified technology adoption and use theory (UTAUT2) (performance expectancy and hedonic motivation) along with Informativeness and perceived relevancy, the data obtained from 376 Egyptian participants using online survey. Furthermore, SPSS and AMOS software were used in the data analysis. The main findings in structural equation modeling (SEM) have strongly supported the current model's validity and a significant impact of Informativeness on both performance expectancy and purchase intention. Also, they supported the significant impact of perceived relevancy on purchase intention. While the significant indirect impact of Hedonic motivation on purchase intention based on the role of performance expectancy as mediator variable , hedonic motivation also has positive impact on performance expectancy .This study gives a range of theory and practice guidance about how marketers can effectively plan and execute their advertising through social media platforms.