Impact of celebrity endorsement on brand image in advertisements in Istanbul
İstanbul'dakı̇ reklamlarda ünlü tanıtımının marka ı̇majı üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
- Tez No: 937051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ünlü ciro tüm dünyada bir reklam tekniği olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Ünlüler, ya güvenilirlikleri ya da çekicilikleri ya da her ikisi nedeniyle toplum içinde iyi tanınan kişiliklerdir. Bundan yararlanmak için reklamverenler, reklamların etkinliğini artırmak ve güvenilirliğini artırmak için reklamlarında ünlüleri kullanır. Bu çalışma, ünlülerin desteklenmesi ve tüketicilerin davranışsal sonuçları arasında aracı bir yapı olarak oynadığı rol açısından, ağızdan ağza iletişimin satın alma niyeti ve marka sevgisi üzerindeki etkisini ölçer. Araştırmalar, ünlülerin desteğinin etkisini gösterdiğini kanıtladı, ancak diğer düşünce okulları bunun tersini kanıtlıyor. Bu çalışma aynı zamanda ünlülerin desteğinin müşterilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisini de doğrulamaktadır. Ünlülerin izleyici üzerindeki etkisine yol açan faktörleri belirleyecek ve reklamda ünlü desteğinin etkisini inceleyecektir. Hedef kitlenin ürünü alma, ilişkilendirme ve ürünle özdeşleşme biçimine ve yarattığı sosyal etkiye odaklanacaktır. Bu yazının amacı, kuruluşlara, iş adamlarına ve medyaya, reklamcılığın önemini ve reklamların hedef kitlelerine ulaşması için mesaj geliştirmede kullanılacak en iyi yol ve araçları anlamalarına yardımcı olmaktır. Bu çalışma, pazarlamacılara, reklamları desteklemek için ünlüleri seçme konusunda doğru karar vermede yardımcı olacağı gibi, reklamın ne kadar etki yaratacağını da tahmin etmede yardımcı olacaktır. Bu makale, bir araç olarak reklamda ünlülerin onaylanmasının, diğer reklam biçimlerine kıyasla, pazarlamada insanların fikirlerini ve bunun toplumdaki etkisini nasıl etkilediğini ve etkilediğini eleştirel bir şekilde analiz edecektir. Bu araştırma için veri toplama yöntemi, bu çalışma alanında belirli soruların sorulmasını içerecek olan izleyici anketi olacaktır. Çalışma, hedeflenen cevapları almak için yaklaşık 500 katılımcıdan oluşan bir örneklem kullanır. Toplanan veriler, analiz edilecek ve çizelgeler ve tablolar şeklinde sunulacak olan niteliksel ve niceliksel olacaktır.
Özet (Çeviri)
Celebrity endorsement is a dominant advertising strategy globally, that capitalizes largely on the fame and credibility of celebrities to enhance the effectiveness of advertising. The aim of this study is to gauge how purchase intention and brand affinity is affected by word-of-mouth, an intermediary factor between celebrity endorsements and consumer behavior. Even though various pieces of research support the thought that promotions by celebrities have a positive impact on consumer behavior, contradicting perspectives exist. The goal of this research is to explore the key factors that contribute to the impact that celebrity endorsements can have on audiences, while confirming their influence on a consumer's purchasing behavior. It will review in detail how consumers notice, identify with, and associate to products endorsed by celebrities. Along with that, it will throw light on the social attention garnered. The findings of this research can serve organizations, marketers, and media professionals, providing them with insights to understand the significance of advertising and effective tactics for reaching consumers. Identification and utilization of the right celebrities for endorsements, being able to predict the impact they will have, marketers can make informed choices when it comes to advertising. This paper will also draw a comparison between celebrity endorsements and other advertising forms along with their influence on society. A survey will be conducted on a population of 500 respondents to get in depth information relevant to the area of study. The data collected will be both qualitative and quantitative which will be analyzed and presented in forms of charts and tables.