Biyokütle ve enerji üretim yöntemleri
Biomass and energy production methods
  1. Tez No: 665635
  2. Yazar: ONUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL BALKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya'da artan nüfus ve kentleşme enerji arzını artırmıştır. Dahası gelişen teknoloji ve sanayileşme beraberinde enerji tüketimini de yükseltmektedir. Bu enerji ihtiyacını karşılamak için çoğunlukla fosil yakıtlardan yararlanılmaktadır. Sınırlı rezervi kaldığı belirtilen fosil yakıtların günümüzdeki stratejik önemi artmış ve ülkeler arası siyasi bir koz haline gelmiştir. Ayrıca, fosil yakıtların neden olduğu çevresel sorunları azaltmak için ülkeler arası politikalar geliştirilmiştir. Bu gibi nedenler ülkeleri alternatif enerji kaynaklarının kullanımına yöneltmiştir. Alternatif enerji kaynakları araştırmaları sonucunda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına başlanmıştır. Günümüzde gelişmekte teknolojikler ile birlikte yenilenebilir kaynaklardan enerji üretim verimi yükselmiştir. Bu enerji kaynağı kullanımının yaygınlaştırılması için ülkeler tarafından teşvik sistemleri uygulanmaya başlanmıştır. Bu faktörlerin neticesinde, son yıllarda yenilenebilir enerji santrallerinde farkedilebilir bir yükseliş görülmektedir. Hazırlanan bu çalışmada yenilenebilir enerji türlerinden biri olan biyokütle enerjisi, biyokütle türleri ve biyokütle ile enerji üretimini detaylı olarak incelenmiştir. İncelemede biyokütle enerji üretim sistemleri ele alınmış, ülkemizde uygulanan teşvik sistemine değinilmiş ve örnek bir biyokütle enerji tesisi için maliyet analizi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing population and urbanization in the world raised the energy supply. Moreover, developing technology and industrialization also rises energy consumption. Fossil fuels are mostly used to meet this energy need. The current strategic importance of fossil fuels, which are stated to have limited reserves, has increased and became a political trump between countries. In addition, policies across countries have been developed to reduce environmental problems caused by fossil fuels. Such reasons have led countries to use alternative energy sources. As a result of research on alternative energy sources, the use of renewable energy sources has been started. Today, energy production efficiency from renewable sources has increased with the developing technologies. Incentive systems have been implemented by countries to expand the use of this energy resource. As a result of these factors, there has been a noticeable increase in renewable power plants in recent years. In this study, biomass energy, which is one of the renewable-energy types, biomass types and energy production with biomass were examined in detail. Biomass energy production systems, incentive system applied in our country and cost analysis for a sample biomass power plant are presented.