Hemşirelik öğrencilerine verilen temel yaşam desteği eğitiminde iki farklı simülasyon uygulamasının etkinliklerinin incelenmesi
Investigation of the effects of two different simulation applications in basic life support training given to nursing students
- Tez No: 665655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerine verilen temel yaşam desteği (TYD) eğitiminde iki farklı simülasyon uygulamasının etkinliklerinin incelenmesi amacı ile yarı deneysel desende planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi'nde 2018-2019 eğitim öğretim yılında 4. sınıf öğrencisi olarak öğrenim gören 100 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma için etik kurul onayı, fakülte dekanlığından yazılı izin ve araştırmaya katılan öğrencilerden imzalı gönüllü onay formu alınmıştır. Öğrenciler, eğitimi alacakları simülasyonun niteliğine göre rastgele olarak iki gruba ayrılmıştır. Düşük gerçeklikli simülasyon (DGS) ile eğitim görecek olan 50 öğrenci DGS grubunu, Yüksek gerçeklikli simülasyon (YGS) ile eğitim görecek 50 öğrenci ise YGS grubunu oluşturmuştur. Simülasyon uygulamalarının ardından öğrencilere“TYD Bilgi Değerlendirmesi Testi”,“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”ile“Simülasyon Tasarım Ölçeği”uygulanmıştır. Beceri değerlendirmelerinde, beceri değerlendirme kontrol listesi ve yüksek gerçeklikli simülatörün yaptığı değerlendirmeler esas alınmıştır. Verilerin analizinde; Shapiro Wilk testi, t testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi ve Kikare analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was planned in a semi-experimental design to examine the activities of two different simulation applications in basic life support (BLS) education given to nursing students. The sample of the study consisted of 100 students studying at the Faculty of Health Sciences Gülhane Nursing Faculty as a fourth year student in the 2018-2019 academic year. Ethics committee approval, written permission from the Faculty Dean's Office and signed volunteer approval form were obtained for the research. The students were randomly divided into two groups according to the nature of the simulation they will receive. 50 students who will be trained with low-fidelity simulation (LFS) have formed the DGS group, and 50 students who will be trained with high- fidelity simulation (HFS) have formed the YGS group. After the simulation applications,“BLS Knowledge Assessment Test”,“Student Satisfaction and Self Confidence Scale in Learning”and“Simulation Design Scale”were applied to the students. Skill assessments are based on the skill assessment checklist and assessments made by the high-reality simulator. In the analysis of the data; Shapiro Wilk test, t test, Mann Whitney U test, Wilcoxon test and Chi-square analysis were used.