Experimental analysis of rf based multi plane diffraction with over the air active cellular signal measurements
  1. Tez No: 665671
  2. Yazar: ALİ AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK DEMİROĞLU, DOÇ. DR. BURHAN GÜLBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmamızda, RF tabanlı tek düzlemli kırınım (TDK) ile çok düzlemli kırınım (ÇDK) mimarilerinin matematiksel modellenmesi teorik olarak oluşturulur. ÇDK sistemlerinin avantajlarından esinlenerek, sırasıyla boş alan, TDK ve ÇDK tabanlı deneysel çalışmalar OTA RF aktif hücresel ölçümler olarak tam yankısız odada yapılır. Tüm RF ölçümleri 900 MHz frekansında kanal 124 üzerinden gerçekleştirilir. Boş alan yayılımı, SPD ve MPD mimarileri, değişken kırınım geometrileri için deneysel RF test sonuçları analiz edilerek karşılaştırılır. Bu çalısmada elde edilen sonuçlar, doğrudan hücresel sinyal girişimi kullanan gelecek nesil algılayıcı tasarımlarına ve ÇDK'nın yüksek uzaysal verimliliğini kullanan RF modülatörlere temel teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
In our study, mathematical modelling of single-plane diffraction (SPD) and multi-plane diffraction (MPD) architectures based on RF waves is created as theoretical. Free space, SPD and MPD based experimental studies are performed as OTA RF active cellular measurement in a full anechoic chamber, inspired by the advantages of the MPD systems. All RF measurements are realized in 900MHz via channel 124. Free space propagation, SPD and MPD architectures are compared by analyzing experimental RF test results for varying diffraction geometries. The results obtained in this study will form the basis for next generation sensor designs utilizing direct cellular signal interference and RF modulators exploiting the high spatial efficiency of MPD.