Ankara Şehir Hastanesi'nde çalışan aile hekimliği asistanlarının kan bağışı hakkındaki bilgi ve tutumları
The knowledge and attitudes of family medicine residents working in Ankara city Hospital towards blood donation
- Tez No: 665672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Kan insandan başka kaynağı olmayan tedavi aracıdır. Tıbbi olanakların artması, yaşam sürelerinde uzama, acil durumlar gibi nedenlerle kan temini önemini korumakta ve her geçen gün kan ihtiyacı artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü;“Verildiği kişide herhangi bir tehlike ya da hastalık oluşturmayan, enfeksiyon etkenlerini veya zararlı yabancı maddeleri içermeyen kan”şeklinde güvenli kanı tanımlamıştır. Güvenli kan temini için gönüllü bağış esastır. Bu çalışmada Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği kliniğinde görev yapmakta olan asistan doktorların sosyodemografik özellikleri, kan bağışı yapma durumları, bağış durumunu etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmış ve konu hakkında bilgi düzeyleri ve tutumları incelenmiştir. Çalışmamızda aile hekimliği asistanlarının bu konuya dikkatini çekerek hem hekimlerin gönüllü kan bağışçısı olmalarını hem de birinci basamak sağlık hizmetlerinde gönüllü kan bağışçısı kazanımı sağlamayı hedefledik. Materyal ve Metot: Çalışma, 20 Ağustos 2020 ile 20 Ekim 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinde asistan olarak çalışan doktorların kan bağışı ile ilgili bilgi ve tutumları ile bu durumu etkileyen faktörleri araştırmak amacıyla yapılan tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Bulgular: Çalışmamız 120 hekim katılımı ile gerçekleşmiştir. Katılımcıların %70,0'inin hiç kan bağışında bulunmadığı saptanmıştır. Ankete katılanların % 20' si erkek, % 80' i kadın olduğu belirlenmiştir. Kan bağışında bulunma oranı erkeklerde % 70,8 iken kadınlarda %19,7' dir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Blood is a treatment modality that has no other source than human. Blood supply maintains its importance and the need for blood is increasing day by day due to the increase of medical facilities, increase in life expectancy, and emergencies. World Health Organization defines safe and reliable blood as“a blood sample devoid of infectious agents or deleterious foreign substances which may produce any risk or disease in the recipient human being”. Safe blood requires volunteer donors to donate blood without any profit. This study aimed to determine the attitudes and the knowledge status of the family medicine residents working at Ankara City Hospital towards blood donation. Also, the factors influencing the blood donation status and socio-demographic features of the participants were assessed. The secondary aim of this study was to direct the attention of family medicine residents to blood donation and to provoke physicians to become volunteer blood donors and also, to gain volunteer blood donors in primary health care services. Materials and Method: This descriptive and cross-sectional study is investigating the knowledge status and attitudes of family medicine residents working in the Department of Family Medicine, Ankara City Hospital towards blood donation between the periods of August 20, 2020, and October 20, 2020. Results: The study comprised 120 physicians and 70% of physicians were never donated blood. The vast majority of the responders were female (80%). At least one blood donation rate among male responders was 70.8% and among female responders was 19.7%.