Çağdaş deneysel sinemada fotoğraf kurgusu
Editing of photo in contemporary experimental cinema
  1. Tez No: 665713
  2. Yazar: ECE KINACI ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
“Çağdaş Deneysel Sinemada Fotoğraf Kurgusu”isimli yüksek lisans tez çalışmasında fotoğraf sanatının deneysel sinema alanında kurgu teknikleriyle nasıl kullanılabileceği üzerine bir inceleme yapılmıştır. Ülkemizde deneysel sinema adına yapılan çalışmaların ve sinemada fotoğraf kullanımı uygulamalarının azlığı sebebiyle bu alanda bir çalışma gerçekleştirmek ve fotoğraf sanatıyla deneysel sinemayı ortak bir paydada bir araya getirebilmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çeşitli fotoğrafların kurgusal anlamda farklı tekniklerle yer aldığı“Seabird”ve“Rüyamda Ölü Gördüm”isimli iki adet deneysel kısa film çekilmiş ve bu filmler üzerinden fotoğraf sanatı için yeni bir kullanım alanı yaratılmaya çalışılmıştır. Filmlerin çekim tarzı ve senaryolarıyla birlikte deneysel olarak kategorize edilmesini sağlayan diğer bir önemli unsuru fotoğrafların kurgu teknikleriyle yeniden sunulması olmuştur. Çalışmada öncelikle deneysel sinemayı daha iyi kavrayabilmek adına farklı ülkelerin deneysel sinemanın tarihi irdelenerek önde gelen sanatçılarından örnekler verilmiştir. Ardından fotoğrafın sinema sanatında kullanımı konusunu kapsamında ülkemizdeki fotoğraf kökenli sinemacılar, fotoğraf temalı filmler ve fotoğraf makinesiyle çekilen filmler işlenmiştir. En son kısımda ise, sinemada kullanılan güncel görsel efekt teknikleri fotoğrafla ilişkilendirilerek, tez kapsamında üretilen deneysel filmlerdeki örnek uygulamaları gösterilmiştir. Seabird filminde tek bir bölümde ritmik kurgu tekniğiyle kısa sürede çok sayıda fotoğraf kurgulanarak farklı bir anlatım dili yaratılıp fotoğrafların filme olan etkisi arttırılmaya çalışılmıştır. Rüyamda Ölü Gördüm filminde ise çoğu sahnede, fotoğraf üzerine çeşitli görsel efekt teknikleri uygulanıp fotoğrafların hareketli hale getirilmesiyle film sahneleri yaratılmaya çalışılmıştır. Teknik, içerik ve estetik açıdan filmlerin çözümlemeleri yapılarak fotoğrafların kurgu ve görsel efektler sayesinde yeni bir formla sunularak filmlerde kullanılabileceği uygulamalı olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A review has been made on how photography art can be used with editing techniques in the field of experimental cinema in the master thesis titled ''Editing of Photo in Contemporary Experimental Cinema“. It is aimed to carry out a study in this field and to combine photo art and experimental cinema in a common denominator due to the scarcity of studies on behalf of experimental cinema and the use of photography in cinema in our country. For this purpose, two experimental short films named ”Seabird“ and ”I Saw Dead In My Dream" in which various photographs were used with different techniques were shot and a new use for photography art was tried to be created through these films. Another important element that allowed the films to be categorized experimentally with their shooting style and scenarios was the re-presentation of the photographs with editing techniques. In the study, first of all, the examples of the leading artists are given after examining the history of experimental cinema of different countries in order to better understand the experimental cinema. Then, within the scope of the use of photography in the art of cinema, photography-based filmmakers, photo-themed films and films shot with photo cameras were processed. In the last part, current visual effects techniques used in cinema are associated with photography and sample applications in experimental films produced within the scope of the thesis are shown. In the Seabird movie, in a single episode, many photographs were edited in a short time with the rhythmic editing technique and a different narrative language was created and the effect of the photographs on the film was increased. In ''I Saw Dead In My Dream'', movie scenes were tried to be created by applying various visual effects techniques on the photo and making the photos moving. Films are analyzed in terms of technic, content and aesthetics and that shows us that thanks to editing and visual effects photos can be presented in a new form and it can be seen that it can be used in films.