Tiyol-disülfit dengesi ve okside-redükte glutatyon dengelerinin inme sonrası hastalık şiddeti ve klinik prognoz ile ilişkisi
Association of thiol-disulfide and oxidized-reduced glutathione homeostasis with severity and clinical prognosis of post-stroke patients
- Tez No: 665748
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT ÇOĞALGİL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç İnme, tüm ölümlerin ve Yeti Yitimine Ayarlanmış Yaşam Yılının (DALY) dünyadaki en yaygın sebepleri arasında yer alır. İnme patofizyoloji ve inme sonrası klinik ile oksidatif stres (OS) arasında bilinen yakın bir ilişki mevcuttur. Moleküllerde bulunan tiyol (sülfidril, SH) grupları önemli antioksidan özellik gösterirler. Tiyol-disülfit homeostazis sistemleri, SH düzeyleri ile antioksidan kapasiteyi ve disülfit (SS) formu ile oksidatif durumu gösteren hücre dışı ve hücre içinde önemli oksidatif stres belirteçlerindendir. Bu çalışmada; subakut inme hastalarının klinik durumları ile hücre dışı tiyol-disülfit (SH-SS) ve hücre içi okside-redükte glutatyon (GSSG-GSH) dengelerinin ilişkisi ve hastalardaki bu dengelerin sağlıklı gönüllerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca rehabilitasyon programının bu oksidatif stres belirteçleri ve klinik veriler üzerindeki etkisi ve bu oksidatif stres parametrelerinin klinik prognoz üzerindeki öngörücü değeri de değerlendirildi. Gereç ve Yöntem Prospektif gözlemsel araştırma olarak tasarlanan bu çalışmada ilk defa inme geçiren ve ilk kez rehabilitasyon tedavisi amacıyla hastaneye kabul edilen subakut inmeli hastalar ve sağlıklı gönüllüler (kontrol grubu) dahil edildi. Hastaların klinik durumları, tedavi öncesi ve 4 haftalık rehabilitasyon programı sonrası taburculuk sırasında National Institues Of Healt Stroke Scale Scores (NIHSS), modifiye Rankin Skalası (mRS) ve Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (BI) ile değerlendirildi. Kontrol grubundan ve hasta grubundan tedavi öncesi ve taburculuk sırasında alınan serum örneklerinden, SH-SS dengesi parametreleri olan SH, Total SH, SS ve SS/SH yüzde oranı, alınan tam kan örneklerinden GSSG-GSH dengesi parametreleri olan GSH, Total GSH, GSSG ve GSSG/GSH yüzde oranı değerleri belirlendi. Bulgular Çalışmaya 42 hasta ve 35 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hasta ve kontrol grupları arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Background Stroke is among the most common causes of all deaths and Disability-Adjusted Life Years (DALYs) in the world. There is a close relationship between stroke pathophysiology and post-stroke clinic with oxidative stress. Thiol-disulfide homeostasis systems, which is one of the important extracellular and intracellular oxidative stress markers, showing antioxidant capacity with SH form, and oxidative status with disulfide (SS) form. In this study, we aimed to evaluate the relationship between the clinical outcome of subacute stroke patients and extracellular thiol-disulfide (SH-SS) and intracellular oxidized-reduced glutathione (GSSG-GSH) homeostasis and the comparison of these with healthy volunteers. In addition, the effect of the rehabilitation program on these oxidative stress markers and clinical scores and the predictive value of these oxidative stress parameters on prognosis were also evaluated. Materials and Methods In this study, which was designed as a prospective observational study, patients with subacute stroke who had a stroke for the first time and were admitted to the hospital for the first rehabilitation treatment and healthy volunteers (control group) were included. The clinical conditions of the patients were evaluated at the beginning and after the 4-week rehabilitation program at the time of discharge by National Institues Of Healt Stroke Scale Scores (NIHSS), modified Rankin Scale (mRS) and Barthel Daily Living Activities Index (BI). Serum and whole blood samples were obtained from the patient group at the beginning and at discharge, and from the control group. The SH-SS homeostasis parameters (SH, Total SH, SS and SS / SH percent ratio) from serum samples and GSSG-GSH homeostasis parameters (GSH, Total GSH, GSSG and GSSG / GSH percentage ratio) from whole blood samples were determined. Results 42 patients and 35 healthy volunteers were included in the study. No significant difference was found between the patient and control groups in terms of age and gender (p> 0.05).