Tüketim kültürü bağlamında Instagram kullanımı: Fenomenler üzerine bir inceleme
The use of Instagram in the context of consumption culture: A study on phenomenes
  1. Tez No: 665762
  2. Yazar: ROJDA DİLAN ÖZCAN ARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BİLGİN ÜLKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte gündelik yaşamın bir parçası haline gelen sosyal medya platformları, pek çok uygulama alanına sahip olan ve her geçen gün kullanıcı sayısını arttıran mecralar olarak yer almaktadır. Sosyal medya platformlarının ara yüz özellikleri işletmelerin/markaların ürün ve hizmet tanıtımlarını gerçekleştirmesi doğrultusunda ilgi odağı haline gelmektedir. Ürün ve hizmet tanıtımlarını bu platformlar aracılığıyla yapan işletmeler/markalar, birçok kullanıcıya zaman ve mekân sınırı olmaksızın çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmaktadırlar. Bu çalışmada, sosyal medya platformu Instagram üzerinden, belli bir takipçi kitlesine sahip olan Instagram fenomenlerinin iş birliği içinde olduğu işletmelerin/markaların ürün ve hizmet tanıtımlarını Instagram'ın gücü doğrultusunda nasıl gerçekleştirdikleri ve takipçi kitlelerini ne şekilde tüketime yönlendirdikleri üzerinde durulmuştur. Çalışma temel olarak, günümüzde birçok kullanıcı tarafından aktif bir şekilde kullanılan Instagram platformu üzerinden, işletmelerin/markaların ürün ve hizmet tanıtımlarını daha geniş kitlelere duyurmak için, Instagram'ın gücü doğrultusunda Instagram fenomenleriyle gerçekleştirdikleri iş birliği sonucu Instagram fenomenlerinin kendi kişisel hesaplarından yaptıkları ürün ve hizmet tanıtım paylaşımlarını tüketim kültürüyle ilişkisi bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel içerik analiz yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, Instagram fenomenleri Danla Biliç ve Duygu Özaslan'ın ürün ve hizmet tanıtımlarını kişisel hesaplarından nasıl ele aldıkları ve takipçi kitlelerinin tüketim anlayışına nasıl yön verdikleri incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda, işletmelerin/markaların Instagram'ın gücünden yararlanarak, iş birliği gerçekleştirdikleri fenomenler aracılığıyla ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere iletebilme imkânını yakaladığı ve bu noktada Danla Biliç ve Duygu Özaslan'ın sıklıkla gerçekleştirdikleri ürün ve hizmet tanıtımlarını takipçi kitlelerine oldukça samimi, güvenilir ve ikna edici bir şekilde aktararak söz konusu ürün ve hizmetlerin büyük oranda tüketimine yönlendirdikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media platforms, which have become a part of daily life with the development of information and communication technologies, are channels which have many application areas and which increase the number of their users on a daily basis. Interface features of social media platforms are becoming focus of interest in line with the promotion of products and services of enterprises/brands. Businesses/brands which promote their products and services through these platforms reach masses easier and faster without limitation of space and time. In this study, emphasis was put on how businesses/brands, through their collaboration with Instagram influencers having particular followers, promote their products and services in line with the Instagram's power and how they guide their followers to consumption. Basically, this study aims to examine Instagram influencers' promotional posts, in terms of their relationship with the consumption culture, about the products and services of enterprises/brands as a result of their cooperation with Instagram influencers in line with the Instagram's power in order to introduce their products and services to wider masses through Instagram which is being actively used by many users today. The study, conducted using qualitative content analysis method, examined how Instagram influencers named Danla Bilic and Duygu Ozaslan handle product and service promotions from their personal accounts and how they steer the consumption understanding of their followers. As a result of the analysis, it was observed that, by using the power of Instagram, the businesses/brands took the opportunity to communicate their products and services to wider masses through collaboration with influencers, and that, at this point, Danla Bilic and Duygu Ozaslan managed to steer their followers to consumption of these products and services to a large extent by relating to them the product and service introductions, which the influencers frequently do, in a very friendly, reliable and convincing way.