Hileli finansal raporlamanın ortaya çıkarılmasında ihbar davranışının Planlanmış Davranış Teorisi ile açıklanması
Explanation of whistleblowing behavior with Planned Behavior Theory in revealing fraudulent financial behavior
- Tez No: 665763
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışmanın amacı muhasebe meslek mensuplarının bakış açısıyla hileli finansal raporlama faaliyetlerinin ihbar edilmesi davranışının altında yatan nedenlerin Planlanmış Davranış Teorisi (PDT) ile açıklanmaya çalışılmasıdır. Bu amaçla bir anket çalışması oluşturularak Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinde faaliyet gösteren muhasebe meslek odalarına kayıtlı mensuplarının hilelerin ihbar edilemesi ilgili niyetlerini tutumlar, öznel normlar ve algılanan davranışsal kontrol değişkenleri ile incelenmiştir. Araştırmada anket yöntemi vaka çalışması ile birlikte uygulanırken kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya bu üç ilde faaliyet gösteren meslek mensuplarından ulaşılabilinen 238 kişi dahil edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS ve Smart PLS programları yardımı ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda tutumların içsel ihbar davranışına, algılanan davranışsal kontrol değişkenin de hem içsel hem de dışsal ihbar niyetine etki ettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to try to explain the causes of fraudulent financial reporting activities from the perspectivies of Professional accountants with the Planned Behavior Theory (PBT). For this purpose, a survey study with a scenario was created and the fraudulent activity of the members of Zonguldak, Bartın and Karabük provinces were examined with their attitudes, subjective norms, perceived behavioral control and intention variables. In the study, as well as snowball sampling method, case study and survey research method were used. The study included 238 accessible professional accountants and their employees. The data obtained from questionnaries were analyzed with SPSS and SmartPLS programmes. As a result of study it has been revealed that attitudes and perceived behavioral control variables which was related to whistleblowing intentions affect internal and external intentions of reporting fraudulent activities.