Hakim ve savcıların disiplin sorumluluğu
Disciplinary responsibility of judges and prosecutors
- Tez No: 665765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇINAR CAN EVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hakim ve savcıların hukuka aykırı fiillerinden dolayı sorumluluğu, hukuk devletinin bir gereğidir. Hakim ve savcılar için uygulanacak olan hükümler özel olarak 2802 sayılı Kanun ve diğer kanunlarda düzenlenmiş olup, çalışmamızın konusunu yüksek yargı mensupları değil ilk derece yargı yerlerinde görev yapan ve insanlarla ve yargıya konu sorunlarla ilk elden muhatap olan 2802 sayılı kanuna tabi hakim ve savcılara yönelik disiplin hükümleri oluşturmaktadır. Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun meslekten çıkarma cezaları dışındaki kararları yargı denetimi dışındadır. Bu durum bazı hukuki sorunlara yol açabilir niteliktedir. Bu düzenlemeler sadece yargının işleyişi için değil toplum için de büyük önem taşımaktadır. Nitekim bu hükümler sayesinde yargı sürecinin adil işlemesi yargısal işlemlerle muhatap olan insanlara ve sonuç olarak topluma etki edecektir.
Özet (Çeviri)
It is important fort he rule of law that responsibility of judges and prosecutors due to unlawful behavior. The procedure of disciplinary responsibility of judges and prosecutors specially regulated in the law no. 2802 and other different laws. The subject of our work is the member of the judiciary serving in the first instance courts that stuation is regulated by the law no. 2802, not members of the supreme court. They are the first to deal with judicial issues. For the diciplinary punishment that issued by Council of Judges and Prosecutors, the road to judicial punishment is closed except the punishment for dismissial. This situation causes some troubles to occur. This regulations is important as it affect functioning f the judiciary and society. Thanks to this regulations, judgement will progress fairly and affect society as a result.