Küresel finansal krizin (2008) ulusal ve bölgesel ölçekte Türkiye-AB yakınsama sonuçları
The convergence results of the global financial crisis (2008) in national and regional scale between Turkey-EU
- Tez No: 665766
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İktisat literatüründe sıkça ele alınan yakınsama hipotezine göre, incelenen birimlerden (ülke, bölge, il, sektör vb.) göreli olarak daha düşük gelire sahip olanı zamanla daha hızlı bir büyüme performansıyla zengin olanlara yakınsayacaktır. Avrupa bütünleşmesinin önemli amaçlarından biri de bölgesel gelişme farklarının en az düzeyde tutulmasıdır. Tam üyelik öncesi aday ülkelerden beklentilerden biri de belirli iktisadi göstergeler bakımından AB ortalamasına olabildiğince yakınsamalarıdır. Finansal kriz süreci, temel iktisadi değişkenlerde yüksek oranlı bozulmalar eşliğinde bölgeler ve ülkeler arasında gelişme düzeyi farklılıklarına tesir etmektedir. 2007'den itibaren ABD'de başlayıp AB'ye yayılan küresel kriz, ulusal ve bölgesel ölçekte etkili olmuş; yakınsama bağlamında tartışmaya değer sonuçlar üretmiştir. Bu çalışmada, aday ülke statüsünde olan Türkiye'nin, AB üyesi ülkeler ile küresel finansal kriz sonrası yakınsama ilişkisi araştırılmış; küresel finansal krizin, görece düşük gelirli düzey-2 bölgeleri özelinde yakınsama bakımından bir fırsat olup olmadığı, makroiktisadi göstergeler ışığında, 2004 - 2017 dönemi için analiz edilmiştir. Türkiye'nin kriz sürecinde AB'ye yakınsadığı; örneklemdeki 81 bölgeden 26 bölgenin pozitif ve 18 bölgenin negatif yakınsadığı; 21 bölgenin pozitif ve 11 bölgenin negatif ıraksadığı; 5 bölgenin ise, göreli konumunda kayda değer değişim olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the convergence hypothesis, the relatively low income economic units like a country, region, or state, will have a better growth performance and will converge to the high income ones in time. One of the most important targets of European integration is to keep regional differences at the lowest level. During the process of full membership, a candidate state must converge to the Union averages for the defined criteria. The financial crisis process has different impacts on the level of development between regions and countries, due to high rates of deterioration in basic economic variables. The global crisis which started in the USA and spread to the EU starting from 2007 has been effective on a national and regional scale; has produced results worth discussing in the context of convergence. In this study, the convergence relationship of Turkey (as a candidate state) with EU member states has been analyzed to understand; whether the global financial crisis is an opportunity for convergence in relatively low-income NUTS-2 regions for the period 2004-2017 in the focus of macroeconomic indicators. 81 regions have been included in the analysis and as a result, Turkey has converged to EU during the crisis; 26 regions converge positively and 18 regions negatively; 21 regions diverge positively and 11 negatively; also the relative position of the 5 regions did not change significantly.