Hakim ve savcıların disiplin sorumluluğu
The discipline accountability of judges and the prosecutors
- Tez No: 221915
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hâkim ve savcılar görevlerini yerine getirirken belli güvencelere sahiptirler. Ancak onların mesleklerini bu güvenceler ışığında yürütmeleri, keyfi davranabilecekleri anlamına gelmez. Hâkim ve savcıların hesap verir olmalarını sağlamak için onların cezai, mali ve disiplin sorumluluğu düzenlenmiştir. Bu çalışmada ?Hâkimler ve Savcıların Disiplin Sorumluluğu? incelenmiştir. Hukuk devletini ?polis devlet?ten ayıran en büyük özellik, koyduğu hukuk kuralları ile kendisini bağlı görmesidir. Türkiye'de genelde yargının, özelde ise hâkim ve savcıların çözüm bekleyen en önemli sorunlarından biri, hâkim ve savcıların tabi olduğu disiplin rejiminde, hukuk devleti ile bağdaşmayacak düzenlemelerin yer almasıdır. Hâkim ve savcıların memur statüsünde olmamalarına, özellikle hâkimlerin görevlerini yürütürken bağımsız olmalarına karşın, yürürlükteki hukuk düzenimizde disiplin rejimi bakımından oldukça güvencesiz bir sistem öngörülmüştür. Soyut ve içeriği belirsiz suç tanımlamaları, disiplin usulünün derli toplu olarak düzenlenmemesi, hâkim ve savcıların disiplin yaptırımına karar veren Kurul'un oluşum biçi¬mi, tarafsızlık ve bağımsızlığı, kararlarının aleniliği ve onlara ulaşabilirlik önündeki engeller, idari başvuru yolunun yetersizliği, yargısal denetim yolunun kapalı olması, hâkim ve savcıların savunma haklarını kullanırken getirilen kısıtlamalar, sorunun çözümü için işaret edilmesi ve altı çizilmesi gereken hususlardır.
Özet (Çeviri)
The judges and the prosecutors have definite assurances when they fulfill their duties. However, practicing their professions under these assurances do not imply they can act arbitrarily. In order to ensure their accountability; criminal, financial and disciplinary responsibilities of judges and prosecutors are determined. The purpose of this study is to investigate the `Disciplinary Responsibilities of the Judges and the Prosecutors?. The most discrepancy between law state and police state is bindingness of the law state by the established rules. One of the most important problems to be dealt with the judgement in Turkey in general is that the disciplinary regulations implemented for judges and prosecutors which are mostly incompatible as per the rule of law . It has been foreseen unprotected system in terms of disciplinary regulation in our rule of law in effect even though judges and prosecutors are not in position of official officer and especially judges are independent while working. The matters to be solved and to be underlined are as follows; Definitions of crime which are very much abstact and content unknown, Unarranged of Disciplinary regulations well-organized, Format of formation of commission to make decisions regarding the disciplinary sanctions against the judges and prosecutors, Being independent and nonpartisan of the commission; The open decisions being publicity known and the hindrances on reaching the decisions, Insufficient way for appliying to Administrative remedy, Being close of the way of legal auditing; The restrictions imposed to the judges and prosecutors while exercising defense rights.