Serbest muhasebeci mali müşavirlerde etik olgusu ve örgüt kültürünün örgütsel bağlılık üzerine etkisi
Investigation of the relationship between ethics, organizational culture and organizational commitment in freelancer
  1. Tez No: 665788
  2. Yazar: BİRGÜL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Muhasebe, ekonomik ve sosyal hayatın önemli bir öğesini oluşturmaktadır. Muhasebe ile sağlanan bilgiler ve veriler; çalışanları, işletmeleri, toplumu ve devleti ilgilendirmektedir. Muhasebe meslek mensupları yaptıkları işler ile işletmelere, müşterilere ve devlete bilgiler sunmaktadırlar. Sunulan bilgiler ile işletmeler, müşteriler belirledikleri hedeflere ulaşıp ulaşamayacağını tespit etmeye çalışırken devlet ise bu bilgilere göre vergi değerlendirmesi yaparak bütçe hazırlamaktadır. Bu nedenle topluma sunulacak hizmetler, muhasebe mesleği mensuplarının sundukları bilgiler ile yakından alakalıdır. Muhasebe meslek mensuplarının bu bilgileri sunarken özverili çalışmaları, etik davranmaları ve bağımsızlık ile tarafsızlıklarını korumaları önem taşımaktadır. Muhasebe meslek mensuplarının işlerini gerçekleştirirken yapacakları hileler ya da hatalar; çalışanları, işletmeleri, müşterileri, toplumu ve devleti etkileme potansiyeline sahiptir. Bu konuda örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık da üzerinde durulması konuların başında gelmektedir. Çalışma konusu,“Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerde Etik, Örgütsel Kültür ve Örgütsel Bağlılık Arasındaki İlişkinin İncelenmesi”dir. Bu çalışma ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin etik algısı, örgütsel kültürleri ve örgütsel bağlılıkları incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, bu konu ile alakalı olarak İstanbul ilinde faaliyet gösteren ve İstanbul Mali Müşavirler Odasına kayıtlı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere yönelik araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accounting is an important element of economic and social life. Information and data provided by accounting; employees, businesses, society and the state. Accounting professionals provide information to businesses, customers and the government through their work. With the information provided, businesses and customers try to determine whether they can reach the targets they set, while the state prepares a budget by making tax assessments according to this information. Therefore, the services to be provided to the society are closely related to the information provided by the members of the accounting profession. When presenting this information, it is important for the professional accountants to work selflessly, act ethically and maintain their independence and impartiality. Tricks or errors that professional accountants will perform when performing their work; employees, businesses, customers, society and the government. In this regard, organizational culture and organizational commitment are among the most important issues. The subject of the study is İncel Investigation of the Relationship Between Ethics, Organizational Culture and Organizational Commitment in Independent Accountant and Financial Advisors ". In this study, the ethical perception, organizational culture and organizational commitment of Independent Accountant and Financial Advisors were investigated. In this study, a research has been carried out for the Independent Accountant Financial Advisors who are registered to the Istanbul Chamber of Financial Advisors in Istanbul.