Keman eğitiminde batı müziği unsurları içeren geleneksel Türk sanat müziği eserlerinin kullanılmasına ilişkin öğrenci görüşleri
Student opinions on the use of traditional Turkish art music works that feature western music elements in violin education
  1. Tez No: 665789
  2. Yazar: ALİ SELÇUK ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DÜZBASTILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, Geleneksel Türk Sanat Müziği bestekârlarının eserlerinde yer alan Batı Müziği unsurlarının kullanım durumunu tespit etmek ve bestekârların bu eserlerinin keman eğitiminde kullanılabilirliğine ilişkin öğrenci görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Geleneksel Türk Sanat Müziği bestekârlarından Göksel Baktagir, Cinuçen Tanrıkorur, Şerif Muhiddin Targan, Mehmet Reşat Aysu ve Haydar Tatlıyay'a ait yirmi beş eserin müzikal analizi yapılmıştır. Analiz yapılırken bestekârların eserlerinde çift ses, hızlı pasajlar, kromatik pasajlar, arpejler, akorlar ve müzikal dinamiklerin kullanım durumları belirlenmiştir. Bu bestekârların eserlerinin keman eğitiminde kullanılma durumunu tespit etmek amacıyla, öğrenci görüşlerini almak için Trabzon Üniversitesi, Güzel Sanat Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı keman öğrencileriyle görüşme yapılmıştır. Geleneksel Türk Sanat Müziği bestekârlarından Reşat Aysu, Haydar Tatlıyay ve Göksel Baktagir'in eserlerinde keman eğitiminde kullanılabilecek Batılı unsurların kullanım durumlarının fazla olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak seçilen bestekârların eserlerinde Batı Müziği unsurlarına sıkça rastlanmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda öğrencilerin yüksek bir çoğunluğunun Batı Müziği unsurları içeren GTSM eserlerinin keman eğitiminde kullanılmasına ilişkin pozitif yönde görüş bildirdiklerine dair bir sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the use of Western Music elements in the works of traditional Turkish Art Music composers and to obtain student opinions on the availability of these works of composers in violin education. For this purpose, musical analysis of twenty-five works by Göksel Baktagir, Cinuçen Tanrıkorur, Şerif Muhiddin Targan, Mehmet Reşat Aysu and Haydar Tatlıyay, one of the composers of Traditional Turkish Art Music, was carried out. During the analysis, the use of double sounds, fast passages, chromatic passages, apejs, chords and musical dynamics were determined in the works of the composers. In order to determine the use of the works of these composers in violin education, a meeting was conducted with the violin students of Trabzon University, Department of Fine Education, Department of Music Education to get student opinions. In the works of Reşat Aysu, Haydar Tatlıyay and Göksel Baktagir, one of the composers of traditional Turkish Art Music, it was determined that the use of Western elements that can be used in violin education is high. As a result, western music elements were frequently found in the works of the selected composers. As a result of the interviews, a positive result was obtained regarding the use of these works, which include western music elements of a high majority of students, in violin education.