Kredi temerrüt takası: Etkileyen faktörler ve Türkiye'de yabancı portföy yatırımları üzerine etkileri
Credit default swap: Influencing factors and effects on foreign portfolio investment in Turkey
- Tez No: 665797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ABUK DUYGULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Finansal piyasalarda işlem gerçekleştiren yatırımcılar için risk en önemli unsurlardan biridir. Küreselleşen dünyada, risk faktörlerinden bir tanesi de ülke riskidir. Ülke riskinin piyasalar tarafından dikkate alınmasıyla birlikte, bu riskin ölçülmesi ve bu riskten korunmayı amaçlayan finansal ürünler üzerinde çalışılmaya başlanmıştır. Kredi türevleri içinde yer alan kredi temerrüt takası (CDS), bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan bir finansal türev araçtır. Kredi temerrüt takası ile, temelde kredi riskinden korunmak amaçlanmış, kredi temerrüt takası üzerinde yapılan çalışmaların artması ve gelişmesiyle birlikte de kredi temerrüt takası ülke riski göstergesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada ülke riskinin ölçülmesi amacıyla kullanılan kredi temerrüt takası ve Türkiye'ye yönelik portföy yatırımları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada Bloomberg terminalinden Türkiye 5 yıllık kredi temerrüt takası primleri ve TCMB'nin EVDS platformundan Türkiye'ye yönelik portföy yatırımları ele alınmıştır. 2008 – 2020 yılları arasında çeyreklik periyotta ele alınan verilere, ARDL (Autoregressive Distributed Lag – Gecikmesi Dağıtılmış Otogregresif) testi, birim kök ve tanı testleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda Türkiye 5 yıllık kredi temerrüt takası primleri ile Türkiye'ye yönelik portföy yatırımları arasında eşbütünleşme ilişki tespit edilmiştir. Yani kısa vadeli şokların, uzun dönemde dengeye geldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk is one of the most important factors for investors who are trading in financial markets. One of the risk factors in the globalizing world is country risk. With the feeling of country risk, it has started to work on financial instruments that aimed at measuring this risk and protecting from this risk. The credit default swap (CDS), which is included in the credit derivatives, is a financial derivative instrument resulting from this answer. The credit default swap is mainly aimed at ensuring protection from credit risk. With the increase and development of studies on credit default swap, it has started to be used as an indicator of country risk. In this study, the relationship between credit default swaps, which are used to measure country risk, and portfolio investments was examined for Turkey. Turkey's 5 year CDS premiums data are taken from Bloomberg terminal and portfolio investments data are taken from Central Bank of Turkey EVDS platform. ARDL (Autoregressive Distributed Lag) bound test, unit root and diagnostic tests were applied to the data, handled in a quarterly period between 2008 and 2020. In conclusion, both in the long and the short run, relationship was found between Turkey's 5 year CDS premiums and portfolio investments. In other words, it is concluded that short term shocks come to long equilibrium.