Üniversite öğrencilerinin otantiklik düzeyleri ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study for the relationship between university students' authenticity levels and problem-solving skills
  1. Tez No: 665798
  2. Yazar: SELMA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanlar otantik olmaya ve otantiklikten kaçınmaya güçlü bir şekilde eğilimlilerdir. Birçok terapötik yaklaşım insanların otantik olmalarına yardım etmeyi amaçlar. Bireyler (özellikle 18-25 yaş arası) bir dizi yeni yaşantılar deneyimler ve bununla bağlantılı olarak bireylerin akıl yürütme becerilerindeki karmaşıklıklar artar. Bu sebeple bu çalışmanın temel amacı üniversite öğrencilerinin otantiklik düzeyleri ile problem çözme becerilerinin arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Aynı zamanda bu araştırmada öğrencilerin otantiklik ölçeğinden aldıkları puanlar çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 374 kadın (%82,2) ve 79 erkek (%17,8) olmak üzere toplam 443 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Otantiklik Ölçeği ve Problem Çözme Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre üniversite öğrencilerinin otantiklikleri ile problem çözme becerileri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuş, otantiklikleri ile durumluk otantiklikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bununla beraber üniversite öğrencilerinin otantiklikleri ile bir kültürel ve sanatsal faaliyete emek verme, günlük işlerden keyif alma, bir kulübe ya da öğrenci topluluğuna üye olma durumu ve algılanan ebeveyn tutumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmalar olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular yapılan önceki araştırmalar ışığında tartışılmış ve çalışmanın sonunda bulgulara dayalı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
People have a strong tendency to be authentic and to avoid authenticity. Moreover, many therapeutic approaches aim to help people become authentic. For this reason, it is important for researchers not only to identify the factors that are at the center of authenticity but also to examine their relationships with different variables by considering authenticity from a situational perspective. Individuals (especially between the ages of 18-25) experience a series of new experiences and the associated complexity in reasoning skills increases. For this reason, the purpose of this study is to examine the relationship between the authenticity of university students and their problem-solving skills. At the same time, in this study, the scores students got from the authenticity scale were analyzed according to various demographic variables. The study group of the research consists of a total of 443 university students, 374 women (82.2%), and 79 men (17.8%). Personal information forms developed by the researcher, Authenticity Scale, and Problem-Solving Inventory were used as data collection tools in the study. Independent samples t-test, one-way ANOVA analysis, and correlation analysis methods used to analyze the data. According to the findings, while there is no statistically significant relationship between the authenticity of university students and their state authenticity, the results shows a statistically significant relationship between the authenticity of university students and problem-solving skills. Further, statistically significant differences were found in the authenticity of university students according to their effort to be a part of a cultural and artistic activity, enjoying daily work, being a member of a club or a student community, and perceived parental attitudes. The findings were discussed in comparison to previous researches, and at the end of the study, recommendations provided based on the findings.