Türkiye'de bankacılık sektörü finansal kırılganlık endeksi ile etkileyen makroekonomik faktörlerin arasındaki görünümün incelenmesi: Ampirik bir araştırma
Examination of the outlook between the financial vulnerability index and the affecting macroeconomic factors of the banking sector in Turkey: An empirical research
- Tez No: 684295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ülkelerin ekonomik yönden büyümeleri ve kalkınmalarında, kaynak dağılımını sağlayan finans sektörü büyük bir öneme sahiptir. Finans sektörünün temel taşı bankacılık sektörüdür. Fon aktarım fonksiyonunu gerçekleştirmeleri bankaları önemli kılmaktadır. Bu sektörde ortaya çıkacak sorunlar dengelerin bozulmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle bankacılık sektöründe kırılganlığı etkileyen unsurların ortaya konulması önem arz etmektedir. Küresel olarak meydana gelen krizler, piyasanın değişen koşulları, makroekonomik değişkenler ve ülke ekonomisinin yapısal özellikleri, bankaları ve içinde olduğu tüm finansal sistemi etkiler. Bu durum bankacılık sektörünün kırılganlığını artırmakta, belirsizlik ve istikrarsızlığa yol açmaktadır. Bankacılık sektörünün sağlam yapıya ve etkin işleyişe sahip olması ülke ekonomisinin küresel şoklardan etkilenmemesi açısından önemlidir. Bu çalışma, finansal kırılganlık ve bu durumu etkileyen seçilmiş makro ekonomik faktörlerin arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda, 2010-2020 dönemleri arasında gerçekleşen, üçer aylık finansal kırılganlık endeksi hesaplanmış ve Türk bankacılık sektörünün risklerini etkilediği düşünülen, reel döviz kuru, büyüme oranı, enflasyon oranı, sanayi üretim endeksi, kredi temerrüt takası değişkenleri ekonometrik analizlere tabi tutulmuştur. Ekonometrik analizlerden elde edilen bulgular, seçilen makroekonomik faktörler arasından kredi temerrüt takası ve enflasyon oranının finansal kırılganlığı arttırıcı, reel döviz kuru ve sanayi üretim endeksinin ise finansal kırılganlık üzerinde azaltıcı etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, söz konusu makro ekonomik değişkenler ile finansal kırılganlık endeksi arasında bir nedensellik ilişkisi olduğu yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Bu çalışmada ulaşılan bulgular ile literatürde yer alan çalışmalarda ulaşılan bulgular, birlikte ele alındığında, genel olarak benzerlik ve uyumluluk sergilemesi, bunların yanı sıra, çalışmamızda güncel döneme ilişkin tespit, inceleme ve analizler yer verilmesi sebebiyle çalışmanın literatüre katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The financial sector, which provides resource distribution, has a great importance in the economic growth and development of countries. The cornerstone of the finance sector is the banking sector. The fact that they perform the fund transfer function makes banks important. Problems that may arise in this sector may lead to the deterioration of economic balance. For this reason, it is important to reveal the factors affecting fragility in the banking sector. The global crises, the changing conditions of the market, the macroeconomic variables and the structural features of the country's economy affect the entire financial system, including the banks. This situation increases fragility, leads to uncertainly and instability. Having a solid structure and efficient functioning of the banking sector is important in terms of not being affected by global shocks for the country's economy. This study was conducted to measure the relationship between financial fragility and the selected macroeconomic factors affecting this situation. In this context, the real exchange rate, inflation rate, industrial production index, growth rate, credit default swap variables, which are thought to affect the quarterly financial fragility index and the risks of the Turkish banking sector, between the 2010-2020 periods were subjected to econometric analysis. Findings from the econometric analysis revealed that among the selected macroeconomic factors, credit default swap and inflation rate increased financial fragility, while the real exchange rate and industrial production index have a reducing effect on financial fragility. However, it has been found that there is a causality relationship between the mentioned macroeconomic variables and the financial fragility index. When the studies in the literature and the findings obtained in this study are taken together, it is thought that the study contributes to the literature because they are generally similar and compatible, and our study includes more recent studies and determinations.