Sermaye hareketleri ve ülke riskinin döviz kuru üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of capital flows and sovereign risk on the exchange rate: The case of Turkey
  1. Tez No: 709487
  2. Yazar: EMEL AKBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN CİVCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de sermaye hareketleri ve ülke riskinin döviz kuru üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Ülke riskinin göstergesi olarak Kredi Temerrüt Takası (CDS) primi kullanılmış olup zaman serisi analizi yapılmıştır. Bu doğrultuda sunulan modeller 2003-2020 dönemini kapsayan aylık veri setine dayanmakta ve döviz kurunu etkilediği düşünülen diğer değişkenleri de içermektedir. Değişkenlerin Dolar/TL paritesi üzerindeki uzun ve kısa vadeli etkileri ARDL (Otoregresif Dağıtılmış Gecikme) sınır testi ile tahmin edilmiş ve üç modelin sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular, sermaye girişlerinin döviz kuru üzerinde ters yönlü ve CDS priminin pozitif yönlü etki yarattığı ve bu etkilerin en az diğer değişkenler kadar istatistiki ve iktisadi açıdan anlamlı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, politika yapıcılara istikrarlı bir döviz kuru ve böylece daha istikrarlı bir ekonomi için bu faktörlere daha çok odaklanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of capital flows and sovereign risk on the exchange rate in Turkey is investigated. Credit Default Swap (CDS) premium are used as an indicator of country risk, and time series analysis are performed. Accordingly, the presented models rely on the monthly data set covering the period between 2003 and 2020, while including other variables that are thought to affect the exchange rate. The long-term and short-term effects of the variables on the Dollar/TL parity are estimated by the ARDL (Autoregressive Distributed Lag) boundary test and the results of three models are compared. The findings suggest that capital inflows have an inverse effect and that CDS has a positive effect on the exchange rate; these effects are at least as statistically and economically significant as other variables included. Conclusively, policy makers are advised to focus more on these factors for a stable exchange rate and thus a more stable economy.