Dokuma resim sanatına kilim tekniği ile fotogerçekçi yaklaşım
- Tez No: 665810
- Danışmanlar: PROF. OYA SİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Dokuma resim sanatı uzun yıllar boyunca malzeme ve tekniğin yanı sıra işlevsel olarak da üretildikleri için diğer resim türlerinden ayrı olarak tekstil sanatlarında konumlandırılmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki dokuma resim sanatı da diğer resim türleri ile aynı dinamikler üzerine inşa edilmiştir. Tıpkı diğer disiplinlerde olduğu gibi; üretildiği dönemin sanat anlayışını yansıtan görsel ve işlevsel kültür öğeleri olmuştur. Tarihte çoğu medeniyet üretmiş oldukları dokuma resimlerde model aldığı nesneyi gerçekçi bir üslup ile resimlemeyi amaçlamışlardır. Zaman içinde dokunan çoğu örneklerde de bu geleneğini korumuşlardır. Mozaik resimlerde, duvar resmi ve ya yağlıboya tablo resimlerinde olduğu gibi dokuma resimlerde de dünyayı ve nesneleri mümkün olduğunca gerçek görünüşleriyle resimlemek başarının ölçütü sayılmıştır. 1970'li yıllarda, resim sanatı doğrudan fotoğrafı konu alarak fotogerçekçi sanat akımını doğursa da, çağdaş dokuma resim sanatı bu yönde bir seyir izlememiştir. Yüzeyinde figüratif öğeler barındıran birçok çalışma üretilmiştir fakat bunların fotoğrafik görsel değerlere görece mesafede olduğu rahatlıkla görülebilir. Bu nedenle, ortaya çıkışından günümüze kadar fotogerçekçi resim sanatını inceleyerek aynı dönemlerdeki dokuma resim sanatı ile etkileşimi üzerinde incelemelere yer verilmiştir. Uygulama çalışmalarındaki dokuma resimlerin konu aldığı nesne, dijital fotoğraftır. Söz konusu çalışmalar, çıkış noktası olan fotogerçekçi resim sanatına bir gönderme niteliğindedir. Nesnesi olan görselleri ele alış şekli, fotogerçekçi resim sanatının ele alış şekliyle aynıdır. Dijital ortamda hazırlanmış imgenin bir dizi sayısal sistemde, geleneksel malzemeler ile başka bir formda tekrar inşa edilerek oluşturulmuştur. Tıpkı bir bilgisayar gibi, söz konusu imgeyi oluştururken, dizilimleri belirlenmiş işlemler ve piksel renk alanlarından yardım alır. Böylelikle uygulama çalışmaları, nesnesi olan imgenin dijital yapısına vurgu yapar.
Özet (Çeviri)
Weaving painting art has been positioned in textile arts separately from other painting types as they have been produced functionally as well as material and technique for many years. However, it should not be forgotten that the art of woven painting is also built on the same dynamics as other painting types. Just like in other disciplines; It has been visual and functional cultural elements reflecting the artistic understanding of the period it was produced. In the history, most civilizations aimed to depict the object that they modeled in the woven paintings they produced in a realistic style. They have preserved this tradition in most of the examples woven over time. As in mosaic paintings, wall paintings or oil paintings, painting the world and objects as real as possible in woven paintings is considered the criterion of success. In the 1970s, although the art of painting led to the photorealistic art movement by directly focusing on photography, the contemporary woven painting art did not follow a course in this direction. Many works have been produced with figurative elements on its surface, but it can be easily seen that they are at a relative distance to photographic visual values. For this reason, a study has been made on its interaction with the art of woven painting in the same period by examining the photorealistic painting art since its emergence. The object that the woven paintings in the application works are subject to is digital photography. These works are a reference to the starting point of photorealistic painting. The way it deals with images that are objects is the same as that of photorealistic painting. It was created by reconstructing the image prepared in digital environment in a series of digital systems, using traditional materials in another form. Just like a computer, it gets help from the sequenced processes and pixel color spaces in creating the image in question. Thus, the application studies emphasize the digital structure of the image as its object.