İşletmelerin tedarik zinciri yönetim yeteneklerinin pazarlama performansına etkisi: Bursa'daki üretim işletmeleri üzerinde bir araştırma
The effect of businesses' supply chain management capabilities on marketing performance: A research on manufacturing companies in Bursa
  1. Tez No: 665811
  2. Yazar: BURAK KIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, işletmelerin tedarik zinciri yönetim yeteneklerinin pazarlama performansına etkisini ortaya koymaktır. İşletmelerin tedarik zinciri yönetim sürecini başarılı bir şekilde yürütmelerine bağlı olarak, rekabet avantajı elde etmeleri ve karlılıklarını maksimum seviyeye çıkarabilmeleri olasıdır. Bu nedenle, bu tez çalışmasının sonuçları üretici işletmelere katkı sağlayıcı nitelikte olacaktır. Çalışma üç ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm kavramsal çerçeveden oluşmakta olup bu bölümde tedarik zinciri ve tedarik zinciri yönetimi ile ilgili kavramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, çalışmanın ana konusu olan tedarik zinciri yönetim yetenekleri ile ilgili literatür incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, araştırma modelindeki değişkenler arası ilişkiler incelenmiştir. Literatür araştırması sonucunda oluşturulan araştırma modeli çerçevesinde elde edilen veriler Yapısal Eşitlik Modellemesiyle (YEM) analiz edilmiştir. Araştırma verileri, IBM SPSS 23 ve SmartPLS 3.2.8 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen Yapısal Eşitlik Modellemesiyle (YEM) analizi sonucunda elde edilen bulgulara göre tedarik zinciri yönetim yeteneklerinden; paketleme, müşteri siparişi işleme ve bilgi yayılımının pazarlama performansı üzerinde anlamlı ve olumlu etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Bitmiş ürün depolama, stok kontrolü-giden malzemeler, giden (dışarıya) taşımacılık, satın alma, strateji geliştirme, tedarik zinciri yönetim yeteneklerinin ise pazarlama performansı üzerinde anlamlı etkiye sahip olmadığı bulunmuştur. Çalışmanın sonunda gelecekte yapılacak çalışmalar için araştırmacılara ve pazarlama performansını arttırmak isteyen işletme yöneticilerine yönelik tedarik zinciri yönetimi ile alakalı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to reveal the effect of supply chain management capabilities of businesses on marketing performance. Depending on the successful execution of the supply chain management process, it is possible for businesses to gain competitive advantage and maximize their profitability. For this reason, the results of this thesis study will contribute to the producer enterprises. The study consists of three main parts. The first part consists of the conceptual framework and in this part, the concepts related to the supply chain and supply chain management are discussed. In the second part, the literature on supply chain management capabilities, which is the main subject of the study, is examined. In the third part of the study, the relationships between variables in the research model were examined. The data obtained within the framework of the research model created as a result of the literature research were analyzed by Structural Equation Modeling (SEM). Research data were analyzed using IBM SPSS 23 and SmartPLS 3.2.8 package programs. According to the findings obtained as a result of the Structural Equation Modeling (SEM) analysis carried out within the scope of the study, among the supply chain management capabilities; packaging, customer order processing, and information dissemination have been found to have significant and positive effects on marketing performance. It was found that finished product storage, inventory control-outgoing materials, outgoing (outward) transportation, purchasing, strategy development, and supply chain management skills did not have a significant effect on marketing performance. At the end of the study, suggestions related to supply chain management are presented to researchers and business managers who want to increase their marketing performance for future studies.