İskemik inme sonrası protein C,Protein S,Antitrombin 3 ve d-dimer düzeylerinin etyoloji ile ilişkisi
The relationship of protein C, Protein S, Antithrombin 3 and d-dimer levels with etiology after ischemic stroke
  1. Tez No: 665813
  2. Yazar: MURAT ÖRTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN YAĞIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
SSK İstanbul Eğitim Hastanesi Nöroloji kliniğine Mayıs 2002-Kasım 2003 tarihleri arasındaiskemik serebrovasküler hastalık tanısı ile yatırılan 106 olguya kranyal BT veya MRG,karotis-vertebral RDUSG ve transtorasik ekokardiyografi tetkikleri yapıldı.Olguların risk faktörleri arasında hipertansiyon,DM,sigara ve alkol saptandı.Büyük damar tutulumlu olgu sayısıküçük damar tutulumlu olgu sayısının 4 katı kadar(%74) tespit edildi. Olguların yatışlarının ilk gününde serum protein c ve s,d-dimer ve Antitromnin 3 ölçümleri için kanları alındı.Olgular yapılan radyolojik görüntülemeler ve klinik değerlendirmeler sonucunda aterotrombotik,kardiyoembolik ve laküner inme olarak 3 gruba ayrıldı.Etyolojisi tek bir neden ile ilişkilendirilemeyen ve etyolojik herhangi bir neden saptanmayan olgular çalışma dışında bırakıldı.Serum tetkik sonuçları toplanıp istatiksel olarak basit yüzde hesabı ile Z hipotez tesi kullanıldı. Kardiyoembolik inmeli 42 olguda serum protein C düzeyleri düşük olarak bulunurken, Antitrombin 3 düzeylerinin azaldığı ve d-dimer düzeylerininyüksek olduğu görüldü.Bu olgulardaki protein S düzeyleri ise normal sınırlar içerisinde idi. Aterotrombotik inmeli 30 olgudaki d-dimer düzeylerinin yüksek olmadığı ve antitrombin 3 düzeylerinin de normal sınırlar içerisinde olduğu istatiksel olarak tespit edildi.Laküner infarktlı 26 olguda antitrombin 3 ve protein C düzeyleri normal alt sınırın altında tespit edildi.Bu çalışmanın sonuçları ile literatürdeki sonuçların birbirine yakın olduğu görüldü. Sonuç olarak göstermiştir ki iskemik inmeli olgularda inme sonrası bazı hematolojik parametrelerdeki değişiklikler inme etyolojisi ile ilişkilendirilebilir;tanı ve tedavide yol gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Between May 2002 and November 2003, 106 patients admitted to SSK Istanbul Education Hospital Neurology clinic with cerebrovascular disease were given computed tomography or magnetic resonance imaging, bilateral carotid-vertebral color ultrasonography and echocardiography examinations. Among the risk factors of the cases were found Hypertension, Diabetes Mellitus, smoking and alcohol. The number of cases with large vascular disease was four times that of those with small vascular disease. Blood samples were taken for protein c, protein S, d-dimer, antithrombin 3 measurements on the first day of hospialization of the patients. As a result of radiological imaging and clinical evaluations,the cases were divided into groups atherothrombotic,cardioembolic and lacunar ischemic stroke. Cases who etiology could not be associated with a single cause and no etiological cause could be determined were excluded from the study. Serum test results were collected and Z hypothesis test was used with simple percentage calculation. Serum protein c levels were found to be low in 42 cases with cardioembolic stroke, while antithrombin 3 levels decreased and d-dimer levels were high. Protein S levels in these cases were within normal limits. It was determined statistically that d-dimer levels were not high in 30 cases with atherotrombotic stroke and that antithrombin 3 levels were within normal limits. Antithrombin 3 and protein c levels were found to be below the normal range in 26 patients with lacunar stroke. It was observed that the results of this study and the results of the studies in the literature were close to each other. As a result, it was seen that changes in some hematological parameters after stroke in patients with ischemic stroke may be associated with the etiology of stroke and may guide the diagnosis and treatment.