Sıçan kemik iliği kök hücrelerinden eksozom izolasyonu ve karakterizasyonu
Exosome isolation from rat bone marrow deri̇ved stem cells and their characterization
  1. Tez No: 665820
  2. Yazar: İSMAİL FURKAN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ERDEN TAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Eksozomlar, hücreler arası iletişim, antijen sunumu ve proteinlerin, RNA'nın ve diğer moleküllerin taşınması dahil olmak üzere birçok biyolojik işlemde önemli rol oynayan nano (≈30-150 nm) ölçekli hücre dışı veziküllerdir. RNA ve proteinleri hücrelere aktarır ve hücreden hücreye iletişimde önemli roller oynamaktadırlar. Çoğunlukla kan, idrar, anne sütü, amniotik sıvı, bronkoalveoler sıvı gibi hemen hemen bütün vücut sıvılarından izole edilebilmektedirler. Eksozomlar, kanser dahil birçok hastalığın tanı ve tedavisinde potansiyel belirteçler olma özelliği taşırlar. Eksozomların taşıdıkları kargo içeriklerinin (özellikle mRNA ve miRNA içeriği) hastalıkların tanısında önemli bir avantaj olacağı düşünülmektedir. Eksozomlar salgılandıkları hücrelerin membran ve sitoplazmik özelliklerini karakteristik olarak taşımaktadırlar. Yapılan son araştırmalarda kanser, nörodejeneratif hastalık, böbrek, karaciğer hastalıkları dahil olmak üzere hastalığının izlemesi ve teşhisinde büyük bir öneme sahiptirler. Tez kapsamında, eksozomlar ultrasantrifüj, PEG 6000 ve PEG 20000 yöntemleri ile mezenkimal kök hücrelerden elde edilmiştir. İzole edilen eksozomların Taramalı Elektron Mikroskobunda görüntüleri alınmıştır. Kullanılan yöntemlerde en iyi sonuçlar PEG 6000 ve ultrasantrifüj yöntemlerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exosomes are nanoscale (30-150 nm) extracellular vesicles that play an important role in many biological processes including intercellular communication, antigen presentation and transport of proteins, RNA and other molecules. It transfers RNA and proteins to cells and play important roles in cell-to-cell communication. Mostly, they can be isolated from almost all body fluids such as blood, urine, breast milk, amniotic fluid, bronchoalveolar fluid. Exosomes are potential markers in the diagnosis and treatment of many diseases, including cancer. It is thought that the cargo contents (especially mRNA and miRNA content) carried by the exosomes will be an important advantage in the diagnosis of diseases. Exosomes characteristically carry the membrane and cytoplasmic properties of the cells they are secreted from. In recent studies, they are of great importance in the monitoring and diagnosis of the disease, including cancer, neurodegenerative disease, kidney and liver diseases. Exosomes of stem cells were obtained by ultracentrifugation, PEG 6000 and PEG 20000 methods. Images of the isolated exosomes were taken by Scanning Electron Microscope. In the methods used, the best results were obtained from PEG 6000 and ultracentrifuge methods.