Ergenlerde yaşam doyumu akademik öz yeterlilik ve ebeveyn kabul reddi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigating the relationship between adolescent's life satisfaction, academic self effifacy and parental rejection of acceptance
- Tez No: 665819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEKİ İLGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmada Ergenlerde Yaşam Doyumu Akademik Öz-yeterlik ve Ebeveyn Kabul Reddinin ilişkisi ele alınmıştır. Araştırmanın evreni Bursa ili Nilüfer Belediyesi sınırları içerisindeki tüm lise öğrencileridir. Araştırmanın örneklemi uygun örnekleme yöntemiyle seçilen iki liseyi kapsamaktadır. Araştırmaya katılmaya gönüllü 360 öğrenciye ölçme araçları uygulanmıştır. Araştırmada veri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği, Akademik Öz-yeterlik Ölçeği, Anne Kabul Red Ölçeği ve Baba Kabul Red Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde oluşturulmuştur. Verilerin analizinde iki grup ortalamalarının karşılaştırılmasında ve ikiden fazla ortalamalar arasındaki farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup ortalamalarının karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında bireyin akademik öz yeterlilik düzeyi arttıkça yaşam doyumu düzeyinin arttığı belirlenmiştir. Araştırmada baba sıcaklık/şefkat düzeyi arttıkça yaşam doyumu düzeyi ve akademik öz yeterlilik düzeyinin arttığı; baba düşmanlık/saldırganlık, kayıtsızlık/ihmal, ayrışmamış red, kabul/red düzeyleri arttıkça yaşam doyumu düzeyi ve akademik öz yeterlilik düzeyinin azaldığı saptanmıştır. Çalışmada anne sıcaklık/şefkat düzeyi arttıkça yaşam doyumu düzeyi ve akademik öz yeterlilik düzeyinin arttığı; anne düşmanlık/saldırganlık, kayıtsızlık/ihmal, ayrışmamış red, kabul/red düzeyleri arttıkça yaşam doyumu düzeyi ve akademik öz yeterlilik düzeyinin azaldığı belirlenmiştir. Bu araştırma kapsamında ele alınan bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between Adolescents' Life Satisfaction, Academic Self-Efficacy, and Parental Rejection of Acceptance is discussed in the study. The universe of the research is all high school students within the borders of Nilüfer Municipality of Bursa. The sample group of the study includes two high schools selected with the appropriate sampling method. Measurement tools were applied to 360 students who volunteered to participate in the study. Personal Information Form, Life Satisfaction Scale, Academic Self-efficacy Scale, Mother Acceptance Rejection Scale and Father Acceptance Rejection Scale were used to collect data in the study. The research was based in correlational survey model. In the analysis of the data, the Mann Whitney U test was used to compare the means of two groups and to determine between which groups the difference between more than two means exists, and the Kruskal Wallis H test was used to compare the means of more than two groups. According to the results of the study, it was determined that as the academic self-efficacy level of the individual increases, the level of life satisfaction increases. In the study, it was determined that as the father's warmth/affection level increased, the level of life satisfaction and academic self-efficacy increased, and as the father's hostility/aggression, indifference/neglect, undifferentiated rejection, and acceptance/rejection levels increased, life satisfaction and academic self-efficacy decreased. In the study, it was determined that as the mother's warmth/affection level increased, the level of life satisfaction and academic self-efficacy increased, and as the mother's hostility/aggression, indifference/neglect, undifferentiated rejection, and acceptance/rejection levels increased, life satisfaction and academic self-efficacy decreased. The findings of this study have been discussed within the framework of the relevant literature.