Farklı mezenkimal kök hücre eksozomlarının diyabetik ratlarda yara iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different mesenchymal stem cell exosomes on wound healing in diabetic rats
- Tez No: 851976
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ALPER KEMALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Mezenkimal kök hücreler (MKH) rejenerasyonda önemli bir rol oynar. MKH'lerden türetilen eksozomların yara iyileşmesi üzerindeki etkisi farklı çalışmalarda gösterilmiştir. Literatürde eksozomların yara iyileşmesi aşamaları üzerindeki etkisi ve bu etkinin oluştuğu yolaklarla ilgili pek çok çalışma bulunmaktadır. Literatür taramasında yapılan çalışmalarda farklı kök hücre kaynakları kullanılmış olsa da bunların karşılaştırılmadığı fark edilmiştir. Çalışmamızın amacı yağ dokusu kaynaklı, kemik iliği kaynaklı ve göbek kordonu kaynaklı eksozomların yara iyileşmesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: 40 adet erkek Wistar Albino sıçanı tüm gruplarda 10'ar adet olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Tüm gruplara streptozotosin verilerek diyabet oluşturuldu. Her ratın sırtında iki adet dairesel cilt defekti oluşturuldu. Her iki cilt defektine de kontrol grubunda 2ml salin solüsyonu, ikinci grupta 2ml 200 µg/mL adipoz kaynaklı kök hücre (AD-MKH) eksozomu, üçüncü grupta 2ml 200 µg/mL kemik iliği kaynaklı kök hücre (Kİ-MKH) eksozomu ve dördüncü grupta ise 2ml 200 µg/mL umblikal kord kaynaklı kök hücre (UK-MKH) eksozomu subkutan olarak enjekte edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Mesenchymal stem cells (MSCs) play an important role in regeneration. The effect of exosomes derived from MSCs on wound healing has been shown in different studies. In the literature, there are many studies on the effect of exosomes on wound healing stages and the pathways through which this effect occurs. Although different stem cell sources were used in the studies in the literature review, it was noticed that they were not compared. The aim of our study was to compare the effects of adipose tissue-derived, bone marrow-derived and umbilical cord-derived exosomes on wound healing. Materials and Methods: 40 male Wistar Albino rats were divided into 4 groups of 10 rats in each group. Diabetes was induced in all groups with streptozotocin. Two circular skin defects were created on the back of each rat. In both skin defects, 2 ml saline solution was injected subcutaneously in the control group, 2 ml 200 µg/mL adipose-derived stem cell (AD-MSC) exosomes in the second group, 2 ml 200 µg/mL bone marrow-derived stem cell (BM-MSC) exosomes in the third group and 2 ml 200 µg/mL umbilical cord-derived stem cell (UCB-MSC) exosomes in the fourth group.