An Innovative Neurotherapy Approach for the Treatment of Alzheimer's Disease: Melissa Officinalis Extract Encapsulated Exosome-Loaded Hyaluronic Acid-Based Hydrogel
Alzheimer Hastalığının Tedavisinde Yenilikçi Bir Nöroterapi Yaklaşımı: Melissa Officinalis Özütü Enkapsüle Eksozom Yüklü Hiyalüronik Asit Tabanlı Hidrojel
  1. Tez No: 1006603
  2. Yazar: ŞERMİN YILDIRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Alzheimer hastalığı (AH) dünya genelinde yaşlı nüfusu etkileyen beynin hücresel yapısını bozan ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Hastalığın temelinde beyin hücrelerinin ölümü ve sinir hücreleri arasındaki iletişim bozulması yer almaktadır. AH'nın mevcut tedavi yöntemleri semptomları hafifletmeye yönelik ilaçları ve nöroprotektif yaklaşımları içermektedir. Günümüzde hastalığın ilerlemesini engelleyen ya da durduran etkin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bundan dolayı AH'nın tedavisinde etkili ,uzun süreli ve kalıcı çözümler sunabilecek yeni tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır .Bu çalışmada AH'nın tedavisinde kullanılabilecek limon otu özütü enkapsüle eksozom yüklü hiyalüronik asit bazlı bir hidrojel (LEXONEURO) geliştirilmesi hedeflenmiştir. Hiyalüronik asit bazlı hidrojeller biyouyumlu ve biyobozunur özellikleriyle dikkat çekmektedir. Proje kapsamında da tasarlanacak olan hidrojel yapının hedef bölgelere kontrollü bir şekilde salım sağlaması için taşıyıcı ortam oluşturması amaçlanmıştır. Projede tasarlanacak hidrojel tedavisinde, potansiyel terapötik etkiler sunan limon otu özütü sıçan kemik iliğinden izole edilecek olan eksozomlarla enkapsüle edilip daha sonra jele entegre edilecektir. Eksozomlar hücreler arasındaki iletişimde görev alan 30-150 nm boyutunda küçük veziküllerdir. Lipid çift tabaka yapısına sahip olan eksozomlar ,proteinler, lipitler, RNA ve mikroRNA gibi biyomoleküller içererek hedef hücrelerin fizyolojik ve patolojik süreçlerini etkileyebilir. Son yıllarda nörodejeneratif hastalıkların patogenezinde ve tedavisinde eksozomların potansiyel rolü giderek daha fazla ilgi çekmektedir. Özellikle kök hücre kaynaklı eksozomlar anti-inflamatuar ve nöroprotektif özellikleri ile Alzheimer, Parkinson ve Mutipl Skleroz gibi hastalıklarda terapötik ajanlar olarak değerlendirilmektedir. Eksozomlar biyolojik içerikleri sayesinde sinir hücrelerinin rejenerasyonunu modüle edebilir ve bu da onları yenilikçi hücresiz tedavi yaklaşımlarında umut verici biyolojik araçlar haline getirmektir. Limon otu (Melissa officialis ) özütü doğal bir ekstrakttır. Bu özütün sahip olduğu anti-inflamatuar, antioksidan ve nöroprotektif etkiler sayesinde AH'nın tedavisinde etkili olması ön görülmektedir. Limon otu özütü sahip olduğu antioksidan özelliklerden dolayı oksidatif stresi nötralize ederek beyin hücrelerini koruyarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatacağı beklenmektedir. Doğal bir bileşen olarak limon otu özütünün eksozomlara enkapsüle edilmesiyle oksidatif strese karşı koruyucu etkiler göstereceği ve nörorejenerasyonu destekleyeceği öngörülmektedir. Bu proje, AH tedavisinde yenilikçi bir biyomalzeme yaklaşımı ile güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği sunmayı hedeflemektedir. Hyalüronik asit tabanlı hidrojelin eksozom içerisine enkapsüle limon otu özütüyle entegrasyonu nörorejeneratif etkileriyle hastalığı yavaşlatma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's diseases (AD) is a progressive neurodegerative disease that effect the elderly population wordwide and distrupts the cellular structure of brain.Basis of the disease is the death of brain cells and distruption of communication between neural cells.Current treatments for AD include medications to relieve symptoms and neuroprotective approaches. Today,there is currently no effective treatmen methods that prevent or stop the progression of the disease.Therefore, new treatment approaches that can provide more effective,long-term and permanent solutions are neeeded in the AD.The stud aimed to develop a lemongrass exract encapsulated exosome loaded hyaluronic acid based hydrogel (LEXONEURO) that can be used in the treatment of AD. Within the scope of the project it was aimed to create a carrier medium for the hydrogel structure to provide controlled delivery to target areas.The hydrogel to be designed in this project will be formulated with lemongrass extract which offer potential theraupetic effects in the treatment of Alzheimer's and exosome to be isolated from rat bone marrow. Exosomes are small vesicles of 30-150 nm in size that play a role in communication between cells.Exosomes,which have a lipid bilayer structure can affect the phsiological and pathological processes of target cells by containing biomelecules such as proteins,lipids,RNA and microRNA.In recent years the potantial role of exosomes in the pathogenesis and treatment of neurodegenerative diseases has attracted icreasing attention.In particular stem cell derived exosomes are evaluated as therapeutic exosomes are evaluated as ts theraagents in diseases such as Alzheimers,Parkinson and Mutiple Sclerosis with their anti-inflammatory and neuropropective properties.Thanks to their biological content exosomes can support the regeneration of nerve cells reduce oxidative stress and modulate neuroinflamattion . Lemongrass ( Melissa officiallis) extract is a natural plant extract and stands out with its many beneficial properties in the field of health. It is expected that this extract will be beneficial in the treatment of AD thanks to its anti-inflammatory, antioxidan and brain neuroprotective effects. Wherefore, antioxidant properties lemongrass extract protect brain cells by neutralizing oxidative stress and is expected to slow down the progression of the current disease. As a natural ingredient lemongrass extract has natural and biocompatible properties is predicted to have protective affect against adverse biological reaction to oxidative stress and support neurodegenrative when encapsulated in exosomes .In this project, aims to offer an innovative approach in the treatment of AD. In the study aims to provide a safe effective treatment option with an innovative biomaterial approach in the treatment of AD.The integration of hyaluronic acid based hydrogel with exosome encapsulated lemongrass extrac has the potantial to slow down the progression of disease with its neurodegenerative effects.