Biyosürfaktan/ biyoemülsifiye edici üreten bakterilerin petrol türevleriyle kirlenmış toprak örneklerinden izolasyonu ve moleküler karakterizasyonu
Isolation and molecular identification of biosurfactant/bioemulsifier producing bacteria from soil samples contaminated with petroleum derivatives
  1. Tez No: 665831
  2. Yazar: TUBA AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Petrol hidrokarbonları ile kontamine olan toprak örnekleri Adıyaman il sınırları içerisinde bulunan bazı petrol kuyularının çevresinden toplanılarak biyoemülsifiye edici ve biyosürfaktan üreten bakterilerin elde edilmesi için izolasyona tabi tutulmuştur. Toplam 71 bakteri izolatı elde edilmiştir. Bakteriyal izolatların biyosürfaktan üretme yetenekleri drop collapse testi, yağ yer değiştirme denemesi ve parafilm M testi olmak üzere 3 farklı teknik kullanılarak test edilmiştir. Ayrıca, biyosürfaktan içerikli hücresiz kültür ortamlarının ksilen, kerosen ve benzen gibi çeşitli hidrofobik bileşiklere karşı emülsifikasyon indeksleri (E24) de belirlenmiştir. Biyosürfaktan/biyoemülsifiye edici üretimi açısından pozitif olarak değerlendirilen bakteriyal izolatların moleküler karekterizasyonu için genomik DNA'ları saflaştırılmış ve 16S rDNA bölgeleri PCR ile çoğaltılmıştır. Dizi analiz sonuçlarına göre; Pseudomonas (5), Bacillus (3) ve Acinetobacter (5) olmak üzere 3 faklı cinse ait toplamda 13 bakteri suşu biyosürfaktan/biyoemülsifiye edici üreticisi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil samples contaminated with petroleum hydrocarbons were collected from the close vicinity of some oil wells in Adıyaman province and subjected to isolation to obtain bioemulsifying and bio-surfactant-producing bacteria. A total of 71 bacterial isolates were obtained. Biosurfactant production ability of bacterial isolates was tested using 3 different techniques including drop collapse test, oil displacement test and parafilm M test. Furthermore, emulsification indexes (E24) of biosurfactant-containing cell-free culture medium against various hydrophobic compounds such as xylene, kerosene and benzene were also determined. Genomic DNAs were purified for molecular characterization of biosurfactant/bioemulsifier producing bacterial isolates and 16S rDNA regions were amplified by PCR. According to the sequencing analysis, 13 bacterial strains belong to 3 different genera including Pseudomonas (5), Bacillus (3), and Acinetobacter (5) were determined as biosurfactant/bioemulsifier producer.