Celastrolün periodontal doku yıkımı üzerine etkilerinin histomorfometrik ve biyokimyasal olarak incelenmesi
Histomorphometric and biochemical evaluation of the effects of celastrol on periodontal tissue destruction
  1. Tez No: 665868
  2. Yazar: AHMET ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ZİHNİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu hayvan çalışmasının amacı, celastrolün periodontitis ilişkili inflamatuar konak cevabı ve alveoler kemik yıkımı üzerine önleyici ya da sınırlayıcı etkinliğini araştırmaktır. Materyal ve Metot: 24 adet sprague dawley cinsi erkek rat rastgele 3 gruba ayrıldı: Kontrol (K), deneysel periodontitis (Dp) ve deneysel periodontitis -celastrol (Dp-Cel). Dp ve Dp-Cel gruplarındaki ratların alt birinci azı dişlerin etrafına sub-paramarjinal konumda ligatür yerleştirilerek ve ligatürler konumunda 15 gün korunarak periodontitis indüklendi. Ligatür uygulamasının ertesi günü Dp-Cel grubuna 14 gün sürecek 1 mg/kg vücut ağırlığı dozunda intraperitonel celastrol ve K ve Dp gruplarına ilaç taşıyıcısı uygulamasına başlandı. Deney sonunda hayvanların ötenazisi sonrası alt çene ve diş eti dokusu örnekleri elde edildi. Alveoler kemik kaybı histolojik seri kesitler üzerinde, TNF-α ve IL-1β düzeyleri diş eti dokusu örneklerinde ELISA yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Sistemik celastrol uygulaması periodontitisli ratlarda belirgin olarak yüksek tespit edilen alveoler kemik yıkımını anlamlı düzeyde sınırlandırdı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this animal study was to inspect the preventive or restrictive effects of celastrol on periodontitis related inflammatory host response and alveolar bone loss. Material and method: 24 male Sprague Dawley rats were randomly assigned to 3 groups: Control (K), experimental periodontitis (Dp), and experimental periodontitis-celastrol (Dp-Cel). Periodontitis was induced by placing ligatures sub-paramarginally around the mandibular first molars of the rats in the Dp and Dp-Cel groups and maintaining the ligatures for 15 days. For 14 days following the ligature placement, celastrol administration (1 mg/kg bw day) for the Dp-Cel group and vehicle injection for the K and Dp groups was carried out. At the end of the experiment, mandibula and gingiva samples were obtained after the euthanasia. Alveolar bone loss was measured on serial histological slices; TNF-α and IL-1β levels were measured on gingiva samples by ELISA. Results: Systemic celastrol administration significantly restricted the alveolar bone loss that was higher in rats with periodontitis.