Preoperatif radyoterapi almış kolondaki anastomotik yara iyileşmesine yeni bir NF-?B inhibitör'ü olan celastrol'ün etkileri.
Effects of celastron, a novel NF-?B inhibitor, on anastomotic wound healing in previously irradiated colon radiation bursting pressure, hydroxiproline levels
  1. Tez No: 260623
  2. Yazar: ÖZLEM SAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BEDİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kolorektal kanserlerdeki altın standard, cerrahi rezeksiyondur. Rezeksiyonu sonrası lokal rekürrens oranları için genellikle %30'ye yakın rakamlar bildirilmektedir (28).Rektum kanserlerinde preoperatif radyoterapi uygulamasının günümüz tedavi protokollerinde artan bir kabul görmektedir. Birçok çalışmada preoperative radyoterapinin rektum tümörlerinde rezektabiliteyi arttırdığı, lenf nodu metastazı insidansını ve lokal nüksü azalttığı gösterilmiştir (1, 6, 8, 72). Ancak uygulanan radyoterapinin de olumsuz etkileri bulunmaktadırRadyasyonun bu olumsuz etkileri nedeniyle yara iyileşmesi gecikir ve anastomoz kaçağı oranlarında artış tespit edilmiştir (82). Anastomoz kaçağı %0-35 sıklıkta ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada ağırlıkları 250-300 gr olan 64 adet Wistar-Albino erkek rat kullanıldı Grup 1 ( Kontrol grubu); kolon rezeksiyonu ve re-anastomoz yapıldı. Grup 2 (RT grubu); anastomoz öncesi radyoterapi 6-MV ışın üreten bir lineer akseleratör kullanılarak 5 gün ve her gün 5 Gy standart fraksiyonlarda toplam 25 Gy verildi. Grup 3 (Celastrol grubu) ratlara 5 gün boyunca 1:10 oranındaki dimethyl formamide (DMF):PBS (pH 7.2) solüsyonunda 1 mg/ml olacak şekilde çözüldü. Ratlara preoperatif radyoterapi süresince yani 5 gün boyunca 3 mg/kg/gün dozunda intraperitoneal olarak verildi. Grup 4 (RT + Celastrol grubu) 5 gün preoperatif radyoterapi ve celastrol verildi. Her dört grupta postop 3. ve 7. günlerde patlama basınçları ölçüldü, anastomozdan örnek alındı. Sonrasında ratlar sakrifiye edildi.3.gün sakrifiye edilen gruplar ?a?, 7. gün sakrifiye edilen gruplar ?b? olarak isimlendirildi.Ratlarda; morbidite, mortalite oranları hesaplandı. Anastomozların patlama basınçları, dokuda hidroksiprolin düzeyi ölçüldü. anastomotik Dokuda yara iyileşmesinin histopatolojik analizi yapıldı. ELISA yöntemi ile NF-?B aktivitesinin ölçümü yapıldı.İstatistik değerlendirme için ANOVA yöntemi kullanıldı ve P < 0.05 değeri anlamlı olarak kabul edildi.Kontrol grubunun 3. ve 7. gündeki patlama basınçları, sadece radyoterapi uygulanan grupta elde edilen patlama basınçlarına göre anlamlı olarak yüksek bulundu (3. gün P < 0.05 ve 7. gün P < 0.01). Oysa celastrol grubu ile RT + celastrol gruplarında elde edilen ortalama anastomoz patlama basınçlarının kontrol grubu ile kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (P > 0.05).Kontrol grubunda 3. ve 7. günde tespit edilen hidroksiprolin düzeyleri, radyoterapi uygulanan grupta tespit edilen hidroksiprolin düzeylerine göre anlamlı oranda yüksek bulundu (3. günde 0.323 µg /mg'e karşın 0.255 µg /mg; P < 0.05 ve 7. günde 0.352 µg /mg'e karşın 0.271 µg /mg; P < 0.01 ). Kontrol grubu ile celastrol ve RT + celastrol gruplarının 3. ve 7. gün hidroksiprolin düzeyleri karşılaştırıldığında üç grup arasında anlamlı fark olmadığı tespit edildi (P > 0.05 ).Radyoterapi uygulanan grupta 3. ve 7. günde tespit edilen NF-?B düzeyleri, kontrol grubunda tespit edilen NF-?B düzeylerine göre anlamlı oranda yüksek bulundu (P < 0.05). Kontrol grubu ile celastrol ve RT + celastrol gruplarının 3. ve 7. günde tespit edilen NF-?B düzeyleri karşılaştırıldığında üç grup arasında anlamlı fark olmadığı tespit edildi (P > 0.05).Sonuç olarak çalışmamızda, celastrol'un özellikle kolorektal cerrahide preoperatif veya postoperatif radyoterapi sonrası anastomoz iyileşmesine destek olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surgical resection is the gold standart procedure in colorectal cancer. After surgical resection, local recurrence rate is mainly declared as about %30 (28). Nowadays preoperative radiotheraphy is becoming commonly accepted in rectum cancer treatment protocols. In lots of study it is shown that preoperative RT can perform rectum cancer to resectable form and can decrease the rate of metastases of lenf nods and local recurrence (1, 6, 8, 72). On the other hand this method have some side affects. Due to these side affects, wound healing can be delayed and an increase in anastomotic leakage rate is noted (82). Anastomotic leakage rates emerges between %0 and % 35.In this study we used 64 wister albino male rat (main weight 250-300 gr). Colon resection and re-anastomose is performed in Group I, the control group. By using a lineer accelerator that produces 6MV ray in pre-anastomose radiotherapy, for five days, 5 Gy per day, totally 25 Gy, in standart fractions, is given in Group II, RT group. For 5 days 1/10 dimethyl formamide (DMF), that dissolved in the PBS (pH: 7,2) solution , 1mg/ml is applied to rats in Group III, celastrol group. It is given to rats, 3mg/kg/days by the introperitoneal way during preoperative radiotheraphy process, for five days. Preoperative radiotheraphy and celastrol is given for 5 days in Group 4, RT+ celastrol group. In each group, on 3rd and 7th days postoperative bursting pressures are measured and samples are taken from anastomose and rats are sacrificed. The ones sacrificed on day 3 are named as `a?, and the others sacrificed on day 7 are named as `b?.The rate of morbidity and mortality in rats are calculated. Anastomose bursting pressures and the hydroxiproline levels and histopathologic evaluations are measured. The histopathologic analyse of wound healing in anastomosic tissue is made, and the activity of NF-?B by ELISA is measured.For statistical evaluation the method of ANOVA is used and P < 0.05 is taken as significant.When we compared the group 1 with group 2 on the 3th and 7th days, bursting pressures are statistically significant, group 1 levels are higher than group 2 (P < 0.05 and P < 0.01). On the other hand, when we compared the group 1 with the group 3 and 4, there are no statistically significant difference (P > 0.05).When we compared the group 1 with group 2 on the 3th and 7th days, hydroxyproline levels are statistically significant, group 1 levels are higher than group 2 (on the 3rd day, to 0.323 µg /mg, 0.255 µg /mg; P < 0.05 and on the 7th day, to 0.352 µg /mg, 0.271 µg /mg; P < 0.01) . On the other hand, when we compared the group 1 with the group 3 and 4, there are no statistically significant difference (P > 0.05 ).When we compared the group 1 with group 2 on the 3th and 7th days, NF-kB levels are statistically significant, group 2 levels are higher than group 1 (P < 0.05). On the other hand, when we compared the group 1 with the group 3 and 4, there are no statistically significant difference (P > 0.05).As a result, in our study, it is obtained that celastrol can be supportive especially in colorectal surgery, in anastomose healing after peroperative or postoperative radiotheraphy.