Rize ilindeki 9 yaş grubu çocuklarda büyük azı-kesici diş hipomineralizasyonu: Prevalansı, etiyolojisi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Molar incisor hypomineralization among 9-year-old children in Rize: Prevalence, etiology and effects on life quality
  1. Tez No: 665870
  2. Yazar: TUĞÇE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Rize ilindeki 9 yaş grubu çocuklarda BAKH prevalansı ve ilgili etiyolojik faktörlerin incelenmesi ile birlikte ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Bu kesitsel çalışma Rize ilinde rastgele belirlenen 7 ilkokulda yapıldı. Yaşları 9 olan 3. sınıf öğrencileri (n=692) çalışmaya katıldı. Çalışmada yer alan çocukların ağız içi muayeneleri DSÖ standartlarına göre DMFT/dmft ve OHI-S indeksleri kullanılarak değerlendirildi. BAKH teşhisi EAPD kriterlerine göre yapıldı. Ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesini değerlendirmek için CPQ8-10 uygulandı. Bulgular: Çalışma grubunun % 12.5'ine şiddeti farklı derecelerde olmak üzere BAKH tanısı konuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the prevalence and etiological factors of MIH in 9-year-old children in Rize and to evaluate its effects on oral health-related quality of life. Material and Method: This cross-sectional study was conducted in 7 randomly determined primary schools of Rize. Third grade students who are 9 years old (n=692) were enrolled into this study. Oral examinations of the children were evaluated using the DMFT/dmft and OHI-S indices according to WHO standards. EAPD criteria were used for MIH diagnosis. CPQ8-10 was used to evaluate the oral health-related quality of life. Results: In 12.5 % of the study group MIH with varying severity was detected.