E-spor turnuva mekânlarının incelenmesi ve mekânsal ihtiyaçlarının belirlenmesi
Examination of e-sports tournament spaces and determining the spatial needs
  1. Tez No: 665882
  2. Yazar: ONURCAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
E-sporun oluşumuna katkı sağlayan kavramlar arasında; oyun, turnuva, görselleştirme teknolojileri gibi kavramlar bulunmaktadır. Bu sebeple çalışma kapsamında e-spor, turnuva ve görselleştirme teknolojileri kavramlarının tarihsel gelişimi irdelenmiştir. Tez çalışması ile ilgili olarak e-spor turnuvalarının gerçekleştiği mekânlar, 2017-2020 yılları arasında araştırılarak incelenmiştir. E-spor turnuvalarının ülkemizde de gerçekleştiği organizasyonlardan biri oyun fuarlarıdır. Oyuncuların, izleyicilerin, turnuvanın düzeninden ve yayınlanmasından sorumlu çalışanların mekânsal ihtiyaçlarını gözlememek adına çalışma kapsamında Gaming İstanbul 2019 fuarı deneyimlenmiştir. İç mekân atmosferini oluşturan unsurlar, çalışma kapsamında e-spor turnuva mekânı özelinde ele alınmıştır. Günümüzde ilk örneklerini vermekte olan e-spor turnuva mekânları genellikle asli işlevi e-spor turnuvası gerçekleştirmek olmayan mekânların geçici dönüşümü sonrası faaliyet göstermektedir. E-spor turnuva mekânı kullanıcı grupları arasında; müsabakalarda mücadele eden oyuncular, müsabakaları takip eden izleyiciler, turnuvayı düzenleyen ya da yöneten çalışanlar ve müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında turnuva eyleminin teknik gereksinimlerinin kontrol ve denetiminden sorumlu çalışanlar bulunmaktadır. Mekân kullanıcılarının, kullanımındaki alanların ve kullanım biçimlerinin farklılaşması sonucunda ortaya çıkan mekânsal anlamlar da farklılaşmaktadır. E-spor turnuva mekânları çalışma kapsamında; küçük, orta ve büyük olmak üzere üç farklı boyutta ele alınmıştır. Bahsedilen boyut belirlenirken müsabakaları e-spor turnuva mekânında canlı olarak aynı anda takip edecek izleyici sayısı temel parametre olarak alınmıştır. Çalışma sonucunda gelecekte kurgulanması ön görülen e-spor turnuva mekânları için çalışma süresince elde edilen veriler ışığında mekânsal ihtiyaçlar belirlenmiştir. E-spor turnuva mekânlarının, mekânsal ihtiyaçların belirlenmesinin yanı sıra farklı ölçeklerdeki e-spor turnuva mekânları için iç mekân atmosferini oluşturan unsurlar ve mekânsal anlamlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The elements that make up the indoor atmosphere are handled specifically for the e-sports tournament space. Today, the first examples of e-sports tournament spaces generally operate after the temporary transformation of spaces whose primary function is not to organize e-sports tournaments. Among the e-sports tournament space user groups; There are players who compete in the competitions, spectators following the competitions, employees who organize or manage the tournament, and employees responsible for the control and supervision of the technical requirements of the tournament action before, during and after the competition. The spatial meanings that emerge as a result of the differentiation of the users of the space, the areas in use and the usage styles also differ. Within the scope of the e-sports tournament venues; it has been handled in three different dimensions as small, medium and large. While determining the aforementioned size, the number of viewers who will follow the competitions live at the same time in the e-sports tournament venue was taken as the basic parameter. As a result of the study, the spatial needs were determined in the light of the data obtained during the study for the e-sports tournament spaces that are expected to be built in the future. In addition to determining the spatial needs of e-sports tournament spaces, the elements and spatial meanings that make up the interior atmosphere for e-sports tournament spaces of different scales are discussed.