Ampute futbol maçına verilen fizyolojik yanıtların ve hareket profillerinin incelenmesi
Investigation of physiological responses and activity profiles during amputee soccer game
- Tez No: 665883
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KİN İŞLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, ampute futbol maçına verilen fizyolojik yanıtların ve hareket profillerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışmaya, 9 erkek ampute futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Öncelikle 9 ampute futbolcunun demografik özellikleri belirlenmiş ve antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Daha sonra, ampute futbolcuların maksimal kalp atım hızı (KAHmaks) değerleri bir progresif koşu testi olan modifiye mekik koşusuyla belirlenmiştir. Ampute futbol maçına verilen fizyolojik yanıtlar ve hareket profilleri ise her bir ampute futbolcu için en az 2 ampute futbol maçı olmak üzere toplamda 22 maç ile belirlenmiştir. Her maç öncesinde ampute futbolcuların dinlenik KAH ve dinlenik kan laktat konsantrasyonları (LA) belirlenmiştir. Ampute futbol maçlarına verilen fizyolojik yanıtlar için birinci ve ikinci devre sonu LA cevapları ve algılanan zorluk derecesi (AZD) ve tüm maçlar süresince KAH yanıtları belirlenmiştir. Ampute futbol maçı sırasında, birinci ve ikinci devrede ulaşılan en yüksek KAH değerleri KAHzirve olarak, maçın birinci ve ikinci devresindeki KAH ortalamaları ise KAHort olarak kabul edilmiştir. Hareket profilleri olarak ampute futbol maçları sırasında, birinci ve ikinci devrede kat edilen toplam mesafe (Mesafetop), farklı koşu hızlarında kat edilen Mesafetop, farklı koşu hızlarında kat edilen Mesafetop yüzdeleri, ulaşılan maksimal hız (Hızmaks) ile ampute futbolcuların maçları KAHmaks'ın hangi yüzdesinde geçirdikleri belirlenmiştir. Devreler arası fizyolojik yanıtlar ve hareket profilleri arasındaki farklar Bağımlı Gruplarda t-testi ile belirlenmiştir. Devrelere göre farklı koşu hızı kategorilerinde kat edilen mesafeler, bu mesafelerin toplam mesafeye yüzde oranı 2 x 5 (Devre x Hız Kategorisi), KAHmaks'ın yüzdelerine göre geçirilen süreler arasındaki farklar ise 2 x 4 (Devre x KAHmaks kategorisi) Tekrarlı Ölçümlerde Çift Yönlü Varyans Analizi ile belirlenmiştir. Farklı koşu hızlarında kat edilen mesafeler arasındaki farklar (F) anlamlı çıktığında farkın hangi koşu hızı kategorisinden kaynaklandığının belirlenmesi için Bonferroni çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Maçlara verilen KAH yanıtları incelendiğinde, birinci devredeki KAHort, ikinci devreye göre istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Maçlardaki hareket profilleri bulgularına göre, her bir devrede ulaşılan Hızzirve(km.sˉ¹) verileri istatistiksel olarak farklı olmamakla beraber (p>0,05) devreler arasında kat edilen Mesafetop istatistiksel olarak farklıdır (p0,05). Bununla beraber beş farklı koşu hızı kategorisinde kat edilen mesafelerin yüzde dağılım etkisi ise anlamlıdır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the activity profiles and physiological responses during amputee soccer game. Nine amputee soccer players took part in this study voluntarily. In the first phase, amputee soccer players' demographic information was obtained and anthropometric measurements were conducted. Following this phase, individual maximal heart rate (HRmax) was determined by the progressive running test, namely modified shuttle test. Minimum 2 matches for each amputee soccer player was set as criteria and therefore, activity profiles and physiological responses during amputee soccer game were determined with 22 matches. Basal HR and blood lactate (La) concentration of amputee soccer players were determined prior to each amputee soccer game. La response and rating of perceived exertion (RPE) after first and second halves and HR tracking during amputee soccer game were determined and these parameters were considered as physiological responses. Peak HR (HRpeak) was taken to be the highest HR achieved and mean HR (HRmean) was tracked during and first and second halves. Activity profiles were as follows: The mean total distance covered, the mean total distance covered at various speed categories, percentages of the mean total distance covered at various speed categories, maximal speed (Speedmax) attained and time spent at HRpeak of percentage of individual HRmax during amputee soccer game. The dependent sample t-tests were used to compare the activity profiles and physiological responses between the halves. Comparison of the mean total distance covered at various speed categories and percentages of the mean total distance covered at various speed categories between halves were analysed by 2x5 (half x speed category) repeated measures analysis of variance. Comparison of time spent at HRpeak of percentage of individual HRmax between halves were analysed by 2x4 (half x HRmax category) repeated measures analysis of variance. When a significant F value was found, the Bonferroni post hoc test was applied. Results for physiological responses revealed a higher HRmean in the first half compared to second half (p0,05). Activity profile results showed that Speedmax attained were not statistically different between the halves (p>0,05). In contrast, mean total distance covered in the halves were found to be different (p0,05). Half x speed category percentage interaction was not found (p>0,05) whereas effect of the percentage of mean total distance covered at five speed categories was significant (p0,05).