Tekerlekli sandalye basketbol sporcuları ile ampute futbol sporcularının üst ekstremite fiziksel uygunluklarının değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
The comparison and assessment of wheelchair basketball players and amputee soccer players in upper extremity on physical fitness
- Tez No: 579275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA DOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Tekerlekli sandalye basketbol sporcuları ile ampute futbol sporcularının üst ekstremite fiziksel uygunlukları arasında ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda yaş ortalamaları 27.97 olan 47 erkek sporcu yer almıştır. Çalışmamıza katılan sporcuların demeografik bilgileri alınmıştır. Fiziksel uygunluk kriterleri basit tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Vücut kompozisyonu, esneklik, güç ve reaksiyon zamanı ölçümleri yapılmıştır. Bu verilerin normallik sınamaları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine whether there is a relationship between upper extremity physical fitness of wheelchair basketball athletes and amputee soccer players. Material and Method: 47 male athletes with a mean age of 27.97 were included in the study. The demographic information of the athletes who participated in our study was obtained. Physical fitness criteria were selected by simple random sampling method. Body composition, flexibility, strength and reaction time were measured. The normality tests of these data were investigated.