Gömülü yirmi yaş dişi cerrahisi sonrası trombositten zengin fibrinin (TZF) antienflamatuar etkinliğinin kıyaslamalı olarak incelenmesi
A comparative study of the anti-inflammatory effect of plateletrich fibrin (PRF) following surgical extraction of impacted lower third molar
  1. Tez No: 665961
  2. Yazar: GAMZE TANAN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA DUYGU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tanan-Karaca G. Gömülü Yirmi Yaş Dişi Cerrahisi Sonrası Trombositten Zengin Fibrinin (TZF) Antienflamatuar Etkinliğinin Kıyaslamalı Olarak İncelenmesi. Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Edirne 2021. Bu çalışmanın amacı, benzer pozisyonlu, çift taraflı gömülü alt üçüncü molar diş cerrahisi sonrasında çekim soketine lokal olarak yerleştirilen TZF'nin antienflamatuar etkisinin ağrı, ödem ve trismus gibi klinik parametrelerin subjektif olarak ve ESH, CRP, IL-6 ve TNF − α gibi biyokimyasal parametrelerin serum değerlerinin objektif olarak değerlendirilmesidir. Yaşları 19 ile 41 arasında değişen 17 erkek, 31 kadın olmak üzere toplam 48 hasta çalışmamıza dahil edildi. Aynı hastada benzer pozisyonlu, çift taraflı olan 96 adet gömülü alt üçüncü molar dişin standart cerrahi prosedürü ile kontrol grubu, standart cerrahi prosedür sonrası lokal TZF uygulaması ile TZF grubu oluşturuldu. Cerrahi işlem öncesinde, cerrahi işlemden sonra 2. gün ve 7. gün takip dönemlerinde ağrı, ödem ve trismus gibi klinik parametrelerin ve ESH, CRP, IL-6 ve TNF- α gibi biyokimyasal parametrelerin değerleri ölçülerek kaydedildi. TZF grubundaki ağrı, ödem ve trismus gibi klinik parametrelerin postoperatif 2. gün ve 7. gün takip dönemlerinde, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük olduğu bulundu. Gömülü alt üçüncü molar diş cerrahisi sonrası biyokimyasal parametrelerden ESH ve CRP'nin, postoperatif 2. gün takip döneminde TZF grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük olduğu bulundu (p0,05). 74 Çalışmamıza göre gömülü alt üçüncü molar diş çekimlerinden sonra çekim soketine lokal TZF uygulanmasının ağrı, ödem ve trismusu azaltarak antienflamatuar etkinlik gösterdiği ve bunun biyokimysal verilerle desteklendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tanan-Karaca G. A comparative study of the anti-inflammatory effect of platelet rich fibrin (PRF) following surgical extraction of impacted lower third molar. Trakya University Faculty of Dentistry Oral and Maxillofacial Surgery Department Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Edirne 2021. The aim of this study was to evaluate the anti-inflammatory effect of PRF, which was placed locally in the extraction socket after bilaterally impacted lower third molar surgery in a similar position, by measuring subjective clinical parameters such as pain, edema and trismus and objective biochemical parameters such as Erythrocyte Sedimentation Rate (ESR), C-reactive protein (CRP), interleukin-6 (IL-6) and Tumor Necrosis Factor- alpha (TNF- α). A total of 48 patients, 17 male and 31 female, aged between 19 and 41 were included in our study. The standart surgical procedure was applied to one side of patients and formed the control group while other sides were performed by the standart surgical procedure with PRF application formed the PRF group. 96 bilaterally impacted lower third molar teeth surgery in similar positions were performed. Clinical parameters such as pain, edema and trismus were recorded preoperatively, on the 2nd and 7th postoperative days. Likewise, biochemical parameters such as ESR, CRP, IL-6 and TNF-α were recorded preoperatively, on the 2nd and 7th postoperative days. 76 It was found that the clinical parameters such as pain, edema and trismus in the PRF group were statistically significantly less than the control group on the 2nd and 7th postoperative days. After the impacted lower third molar surgery, biochemical parameters ESR and CRP were found to be statistically significantly lower in the PRF group compared to the control group on the 2nd postoperative day (p 0.05). Based on the results of this study, our conclusion is that locally PRF application in the extraction socket of impacted lower third molar tooth reduced pain, edema and trismus and showed anti-inflammatory activity and it was supported by biochemical data.