Alt gömülü yirmi yaş dişi çekimi sonrası trombositten zengin plazma (PRP) ile düşük seviye lazer (Biolase)'in postoperatıf komplikasyonlar ve yara iyileşmesi üzerine olası etkilerinin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the possible effects of platelet rich plasma (PRP) and low level laser (Biolase) on postoperative complications and wound healing after extraction of impacted wisdom teeth
- Tez No: 898621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KESKİN TUNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DİLAN ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Alt gömülü yirmi yaş dişi çekimi sonrası trombositten zengin plazma (PRP), Düşük seviye lazer (BIOLASE) ile postoperatif komplikasyonlar ve yara iyileşmesindeki olası etkilerinin karşılaştırmaktadır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na gömülü alt yirmi yaş dişlerine çekim endikasyonu konarak başvurmuş 30 sağlıklı bireyde 60 tane gömülü yirmi yaş dişi çalışmaya dahil edildi. Bireylere ait 60 adet gömülü yirmi yaş dişi rastgele iki gruba (A ve B şeklinde) ayrıldı. Randomize, kontrollü bir çalışmada birinci gruba (A) (aynı hastaların bir tarafına) trombositten zengin plazma (PRP), ikinci gruba (B) (aynı hastanın diğer tarafına): diyot lazer (düşük seviye lazer LLLT) tedavisi ameliyattan hemen sonra uygulandı. Ağrı değerlendirilmesi için VAS (Görsel analog sakala) kullanılmış ve 3., 6., 12. ve 24. Saatler ve 2., 3., 4., 5., 6. ve 7.günlerde değerlendirme yapılmıştır. Ödem değerlendirmesi için hastaların ameliyattan önce yapılan yüz ölçümleri, ameliyat sonrası 2. ve 7. günlerde tekrarlanarak kaydedildi. Trismus değerlendirmesi için ameliyat öncesi yapılan maksimum ağız açıklığı ölçümü ameliyat sonrası 2. ve 7. günlerde tekrarlanarak kaydedildi. Toplanan veriler istatistiksel olarak değerlendirildi ve sonuçlar yorumlandı. Lazer ve PRP grupları arasında olguların başlangıç, 2.gün ve 7.gün ağız açıklığı ölçümleri, bakılan hiçbir zaman diliminde (başlangıç, 2. gün, 7. gün) istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermedi (p>0,05). Ayrıca gruplara göre olguların 3.saat (p=0,834), 6.saat (p=0,961), 12.saat (p=0,638), 24.saat (p=0,781) ve 2.gün (p=0,064) VAS skor ölçümlerinde, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. 3.gün (p=0,045), 4.gün (p=0,025), 5.gün (p=0,018), 6.gün (p=0,005) ve 7.gün (p=0,015) VAS skoru lazer grubunda PRP grubundan istatistiksel anlamlı olarak daha düşük ölçüldü. Sonuç olarak yara iyileşmesinde her iki grup benzerlik gösterir iken postoperatif ağrılarda düşük seviye lazer (LLLT) tedavisi PRP grubuna göre gömülü yirmi yaş dişi cerrahisinde postoperatif ağrıyı azaltmak için daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the possible effects of platelet rich plasma (PRP) and low level laser (BIOLASE) on postoperative complications after extraction of impacted lower wisdom teeth. Sixty impacted wisdom teeth of 30 healthy individuals who applied to Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Dentistry, Department of Oral, Dental and Maxillofacial Surgery with an indication for extraction of impacted lower wisdom teeth were included in the study. The 60 impacted wisdom teeth of the individuals were randomly divided into two groups (A and B). In a randomised, controlled study, the first group (A) (one side of the same patients) received platelet-rich plasma (PRP) and the second group (B) (the other side of the same patient): diode laser Low-level laser therapy (LLLT) were applied immediately to the patient after surgery. VAS (Visual analogue scale) was used for pain assessment and assessments were made at 3rd, 6th, 12th and 24th hours and at 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th days. For oedema assessment, preoperative facial measurements were repeated on the 2nd and 7th postoperative days and recorded. For trismus evaluation, the maximum mouth opening measurement made preoperatively was repeated and recorded on postoperative days 2 and 7. The collected data were statistically analysed and the results were interpreted. There were no statistically significant differences (p>0.05) between the Lazer and PRP groups at any time period (baseline, day 2, day 7). In addition, there was no statistically significant difference between the two groups in the VAS score measurements at 3rd hour (p=0.834), 6th hour (p=0.961), 12th hour (p=0.638), 24th hour (p=0.781) and 2nd day (p=0.064). Day 3 (p=0.045), day 4 (p=0.025), day 5 (p=0.018), day 6 (p=0.005) and day 7 (p=0.015) VAS scores were significantly lower in the laser group than in the PRP group. As a result, while both groups were similar in wound healing, we can say that laser (LLLT)can be used to reduce postoperative pain in impacted wisdom tooth surgery compared to PRP group.