Gömülü alt üçüncü molar cerrahisi sonrası mineralize plazmatik matriks ve trikalsiyum fosfat greft uygulamasının alt ikinci molar dişin distalinde periodontal ve osseoz açından etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the mineralized plasmatic matrix and tricalcium phosphate graft application after mandibular impacted third molar surgery in terms of periodontal and osseous healing distal to the second molar
- Tez No: 522919
- Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT KUBİLAY IŞIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasının amacı gömülü alt üçüncü molar diş cerrahisi sonrası ikinci molar dişin distalindeoluşan periodontal hasara karşı mineralize plazmatik matriks (MPM) ve β-trikalsiyum fosfat (β-TKF)'ın etkinliğini kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya 28 hasta dahil edildi ve β-TKF (n=10), MPM (n=9) ve kontrol (n=9) olmak üzereüç gruba ayrıldı. Tüm hastalardan preoperatif olarak konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) alındıve ikinci molar dişin distal kısmındaki kemik defekti hesaplandı. Ayrıca ikinci molar dişin distalkısmında periodontal cep derinliği de ölçüldü. Tüm hastalardan bir adet gömülü alt yirmi yaş dişi çekildi. Çalışma gruplarında çekimsoketine β-TKF veya MPM grefti yerleştirildi ve üzeri trombositten zengin fibrin membran ileörtüldü. Kontrol grubunda çekim soketi sadece primer kapatıldı. İşlem sonrası altıncı ayda dapreoperatif olarak yapılan ölçümler tekrarlandı. Preoperatif ve 6. aydaki cep derinlikleri sırasıyla β-TKF grubunda 6.60 ± 1.96 mm ve 4.70 ±1.34 mm; MPM grubunda 7.67 ± 1.58 mm ve 4.67 ± 1.23 mm; kontrol grubunda 6.78 ± 1.48 mm ve5.56 ± 1.01 mm olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effectiveness of mineralized plasmatic matrix (MPM) and β-tricalcium phosphate (β-TCP) with the control group against the periodontal damage occurring in the distal aspect of the second molar tooth after mandibular impacted third molar surgery. 28 patients were included in the study and were divided into three groups as β-TCP (n=10), MPM (n=9) and control (n=9). Cone-beam computed tomography (CBCT) was taken preoperatively and bone defect was calculated in the distal aspect of the second molar tooth. Also, the depth of the periodontal pocket was measured in the distal aspect of the second molar tooth. Only one mandibular impacted third molar was extracted from all patients. In study groups, β-TCP or MPM graft was placed in the extraction socket and covered with a platelet-rich fibrin membrane. In the control group, the extraction socket was closed only the primary. Preoperative measurements were repeated at the sixth postoperative month. Periodontal pocket depths in preoperative and postoperative sixth months were measured 6.60 ± 1.96 mm and 4.70 ± 1.34 mm in the β-TCP group; 7.67 ± 1.58 mm and 4.67 ± 1.23 mm in the MPM group; 6.78 ± 1.48 mm and 5.56 ± 1.01 mm in the control group, respectively.