Oleuropeinin deneysel nöropatik ağrı üzerindeki tedavi etkinliği
Treatment effi̇ci̇ency of oleuropei̇n on experi̇mental neuropathi̇c pai̇n
- Tez No: 665967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BOZKURT GİRİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Nöropatik ağrı (NP), sinir sisteminde birincil bir lezyon veya disfonksiyonun neden olduğu ağrı olarak tanımlanmaktadır. Nöropatik ağrı bir periferik sinire gerçek bir hasardan kaynaklanabilir veya herhangi bir bariz sinir hasarı yokluğunda ortaya çıkabilir. Bu çalışmada kronik daralma hasarı (CCI) ile oluşturulan nöropatik ağrı modelinde oleuropeinin olası terapötik etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Oleuropein (OLE), zeytin ağacı olarak bilinen Olea europea'nın ana bileşeni olup içeriğinde polifenol, elenolik asit ve secoiridoidler bulunmaktadır. Çalışmada, CCI ile tek bacakta nöropatik ağrı (NP) modeli oluşturulan sıçanlara 14 gün boyunca 15 mg/kg dozda OLE ve 100 mg/kg dozda gabapentin (GP) oral gavaj yoluyla verilmiştir. Deney sırasında belirli aralıklarla deneklerde nosiseptif ölçümler ile siyatik fonksiyonel indeks ölçümü gerçekleştirilmiş; deney sonunda da sinir ileti hızı değerlendirilmiştir. Rat siyatik sinir doku örneklerinde oksitatif stres düzeyini belirlemek için TBARS (tiyobarbitürik asit reaktif maddeler) ve GPx (glutatyon peroksidaz) ölçümü yapılmıştır. Yapılan TBARS analizi sonucunda NP ve NP+GP grupları TBARS seviyelerinde kontrol grubuna göre anlamlı artış gözlenirken, NP+OLE grubu TBARS seviyesi kontrole yaklaşmıştır. Bu sonuç, oleuropein uygulamasının oksidatif stresi düşürdüğünü ve lipid peroksidasyonunu azalttığını göstermektedir. Sinir iletim hızı NP grubunda azalırken NP+OLE ve NP+GP gruplarında artmıştır. Bu durum bize gabapentine ek olarak oleuropein tedavisinin de nöropatik ağrı tedavisinde alternatif bir ajan olarak düşünülebileceğini göstermektedir. Bu çıkarımı destekleyen bir diğer bulgu ise siyatik fonksiyonel indeks değerinin en hızlı artış gösterdiği deney grubunun oleuropein verilen denekler olmasıdır. Çalışmada kısa dönem verilen oleuropeinin daha uzun kullanımının etkilerinin belirlenmesi, farklı nöropatik ağrı türlerinin tedavisinde etki dozunun belirlenmesi ve etki mekanizmasının anlaşılması için ileriki çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neuropathic pain is defined as pain caused by a primary lesion or dysfunction in the nervous system. Neuropathic pain can be caused by real damage to a peripheral nerve or it can occur in the lack of any obvious nerve damage. In this thesis, investigation of the possible therapeutic effects of oleuropein in the chronic constriction injury (CCI) model was aimed. Oleuropein (OLE) is the main phenolic compound of Olea europea which is also known as olive tree, and it consists polyphenol, elenolic acid and secoiridoid. As experiemtal step, OLE at a dose of 15 mg/kg and gabapentin (GP) at a dose of 100 mg/kg for 14 days were administered by oral gavage to rats with a single leg neuropathic pain (NP) model with CCI. During the experiment, nociceptive measurements and sciatic functional index were measured at predefined intervals; and at the end of the experiment, nerve conduction speed was evaluated. TBARS (thiobarbituric acid reactive substances) and GPx (glutathione peroxidase) were measured to determine the oxidative stress level in rat sciatic nerve tissue samples. As a result of the TBARS analysis, while a statistically significant increase between the control group and the two experimental groups (NP, NP + GP) was observed, TBARS level for NP + OLE experiment group was found similar to control group. Therefore we think that oleuropein administration reduced oxidative stress and kept lipid peroxidation at a similar level with the control group. Nerve conduction speed decreased in NP group and a significant increase in NP+OLE and NP+GP groups was found. This result shows us that oleuropein can be considered as an alternative agent in the treatment of neuropathic pain in addition to gabapentin. Another result supporting this finding is that the group received oleuropein demonstarted the fastest increase in sciatic functional index value. Further studies are needed to determine the long term effect of oleuropein, effect dose of oleuropein in the treatment of different neuropathic pain types and to understand the mechanism of its activity.