Zeytin yaprağının Ehrlich ascites tümörü taşıyan fareler üzerindeki etkileri
Effects of olive leaf on Ehrlich ascites tumor bearing mice
  1. Tez No: 729753
  2. Yazar: HIDIR SULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünyada ve ülkemizde, kadınlarda görülme sıklığı ve ölüm oranı bakımından meme kanseri ilk sırada yer almaktadır. Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerin sürekli ve kontrolsüz olarak çoğalmasıyla meydana gelir. Meme kanserinin tedavisi için genel olarak kemoterapi, radyoterapi, hormon terapi ve cerrahi uygulanmaktadır. Ancak, kanserden korunma veya kanserin tedavisi için özellikle bitkisel preparasyonların kullanıldığı çeşitli tamamlayıcı/alternatif tıp yöntemlerine ilgi yüksektir. Bu uygulamalar umut vaat etmekle birlikte doğrulukları bilimsel olarak test edilmelidir. Zeytin yaprağı, Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde geleneksel ilaçlarda yaygın olarak yer almaktadır. Zeytin yaprağı, içerisindeki etken maddeler nedeniyle pek çok hücresel metabolik aktiviteye sahiptir. Bu tez çalışmasında amacımız, zeytin yaprağının, deneysel meme kanser modeli olan Ehrlich asit tümörü (EAT) taşıyan farelerde hücre çoğalması üzerindeki etkilerini incelemek ve bu hayvanlarda hücre veya doku hasarı oluşturup oluşturmadığını biyokimyasal olarak araştırmaktır. Bu amaçla deney gruplarındaki hayvanlara EAT inokülasyonu yapılmış; 6, 8 veya 15 gün süreyle 400 mg/kg/gün zeytin yaprağı çayı (ZY) veya 150 mg/kg/gün oleuropein (OL) oral yolla uygulanmıştır. Kemoterapi ajanı 5- fluorourasil pozitif kontrol olarak kullanılmıştır. Uygulama sonunda sakrifiye edilen hayvanlardan EAT hücre ve karaciğer doku örnekleri toplanmıştır. Tripan mavisi kullanılarak canlı EAT hücre sayısı belirlenmiş ve asit sıvısı hacmi ölçülmüştür. Karaciğer örneklerinde ise hasar belirteci olan alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST) ve laktat dehidrogenaz (LDH) enzim düzeyleri tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre ZY, tümör oluşmadan önce kullanılmaya başlandığında meme kanserine karşı koruyucu etki yapabilmektedir. Ancak tümör teşhis edildikten sonra tek başına kullanıldığında tedavi edici etki göstermemiştir. ZY, bir kemoterapi ajanıyla birlikte kullanıldığında ilacın aktivitesi üzerinde herhangi bir değişiklik meydana getirmemiştir. Oleuropein, zeytin yaprağı sulu ekstraktında en yüksek miktarda bulunan bileşendir. Ancak yapılan analizlerde ZY'nin sergilediği koruyucu etkinin OL'den kaynaklı olmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca tümör teşhis edildikten sonra OL uygulaması, hücre çoğalmasını teşvik ederek tümör büyümesini hızlandırmıştır. Üstelik OL, kemoterapi ajanıyla birlikte uygulandığında ilacın etkinliğini baskılamıştır. ZY ve OL sağlıklı farelerde karaciğer hasarı oluşturmamıştır. EAT taşıyan bireylerde ALT ve AST düzeylerini iyileştirmiş, LDH düzeyini yükseltmiş veya etkilememiştir. ZY, saf oleuropeinden daha yüksek inhibisyon aktivitesi göstermiştir. Sonuç olarak, zeytin yaprağı çayının sağlıklı bireyler tarafından düzenli günlük tüketimiyle meme kanserine karşı koruyucu etki gösterebileceği belirlenmiştir. Ancak meme kanseri teşhisi alan bireylerde özellikle oleuropeinin kullanımı konusunda dikkatli olunmalı, klinisyen önerilerine uyulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the world and our country, breast cancer ranks first in terms of incidence and mortality in women. Breast cancer occurs when cells in the breast tissue multiply continuously and uncontrollably. Chemotherapy, radiotherapy, hormone therapy, and surgery are generally used to treat breast cancer. However, there is a high interest in various complementary/alternative medicine methods in which herbal preparations are used, especially for cancer prevention or treatment of cancer. Although these applications are promising, their accuracy should be scientifically tested. Olive leaf is widely used in traditional medicine in European and Mediterranean countries. Olive leaf has many cellular metabolic activities due to their active ingredients. In this thesis, our aim is to examine the effects of olive leaf on cell proliferation in mice with Ehrlich ascites tumor (EAT), an experimental model for breast cancer, and to biochemically investigate whether it causes cell or tissue damage in these animals. For this purpose, EAT cells were inoculated to the animals in the EAT control and experimental groups; 400 mg/kg/day of olive leaf tea (ZY) or 150 mg/kg/day of oleuropein (OL) was administered orally for 6, 8, or 15 days. Chemotherapy agent 5-fluorouracil was used as a positive control. EAT cell and liver tissue samples were collected from the sacrificed animals at the end of the application. The number of viable EAT cells was determined using trypan blue, and the ascites fluid volume was measured. In liver samples, on the other hand, enzyme levels of alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), and lactate dehydrogenase (LDH) enzymes were detected. According to the data obtained, ZY might have a protective effect against breast cancer when used before the tumor occurs. However, it did not show a therapeutic effect after the tumor was diagnosed when used alone. ZY did not cause any change in the activity of the chemotherapy agent when combined with it. Oleuropein is the most abundant component in olive leaf aqueous extract. However, as a result of the analysis, it was understood that the protective effect of ZY was not caused by OL. In addition, OL administration after tumor diagnosis accelerated tumor growth by promoting cell proliferation. Moreover, OL suppressed the drug's efficacy when administered with the chemotherapy agent. ZY and OL did not cause liver damage in healthy mice. They cured ALT and AST levels, increased or did not affect LDH levels in individuals with EAT. ZY showed higher ameliorating activity than oleuropein. In conclusion, it has been determined that olive leaf tea can have a protective effect against breast cancer through regular daily consumption by healthy individuals. However, should be careful about using oleuropein in individuals diagnosed with breast cancer, and clinician recommendations should be followed