The effects of core stabilization exercises on respiratory functions, trunk muscle endurance and postural stabilization in individuals taking basic acting education
Temel oyunculuk eğitimi alan bireylerde kor stabilizasyon egzersizlerinin solunum fonksiyonlarına, gövde kas enduransına ve postural stabilizasyona etkisi
  1. Tez No: 665966
  2. Yazar: HELİN DİCLE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, temel oyunculuk eğitimi alan bireylerde 8 haftalık kor stabilizasyon egzersizlerinin solunum fonksiyonları, gövde kas enduransı ve postural stabilizasyon üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya DC Kozmos Sanat Akademisi'nde temel oyunculuk eğitimi alan 31 gönüllü, sağlıklı oyuncu adayı (18K, 13E; 27.17±6.02 yıl) randomize olarak Haziran 2020 - Ekim 2020'de dahil edilmiştir. Solunum fonksiyonları spirometre ile değerlendirilmiştir. Gövde kas enduransı; Fleksor Gövde Endurans Testi (FTET), Biering Sorenson Testi (BST) ve Lateral Köprü Testi (LBT) ile değerlendirilmştir. Postüral stabilizasyon; Flamingo Denge Testi (FBT) ve Y Denge Testi (YBT) ile değerlendirilmiştir. Katılımcılar randomize olarak Egzersiz Grubu (EG) (n = 15) ve Kontrol Grubu (CG) (n = 16) olarak ikiye ayrılmıştır. Hem EG hem de CG'daki katılımcılar temel oyunculuk eğitimi kapsamında diyafram eğitim programı almıştır. Kor stabilizasyon egzersiz programı, EG için haftada iki kez, günde 45 dakika ve 8 hafta süreyle uygulanmış, CG yalnızca çalışmanın başında ve sonunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effects of a 8-week, core stabilization exercise program on respiratory functions, muscle trunk endurance and postural stabilization in individuals taking basic acting education. The study included 31 volunteer healthy actor candidate (18F, 13M; 27.17±6.02 years) who are taking basic acting education at DC Kozmos Art Academy between June 2020 - October 2020. The respiratory functions were assessed by the spirometer. Trunk muscle endurance was assessed by Fleksor Trunk Endurance Test (FTET), Biering Sorenson Test (BST) and Lateral Bridge Test (LBT). Postural stabilization was evaluated by Flamingo Balance Test (FBT) and Y Balance Test (YBT). The participants were randomly divided into two groups as Exercise Group (EG) (n=15) and Control Group (CG) (n=16). Both people in EG and CG were taken diaphragmatic training program according to BAE. The core stabilization exercise program was administered for EG, twice a week, 45 minutes a day and for a 8-week duration while CG was only evaluated in the begginning and at the end of the study.