Antik medeniyetlerde yönetim yapısı ve anlayışı: Sümerler, Mısırlılar ve Yunanlılar
Management structure and understanding in ancient civilizations: Sumerians Egyptians and Greeks
- Tez No: 665979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖZKARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Birçok bilimsel araştırma, yönetim olgusunu insanların bir arada yaşamasıyla birlikte ortaya çıkan doğal sonuç olarak göstermiştir. Tarihçilerin genel kabulü bize Mezopotamya Bölgesi'nin devlet kavramının ortaya çıktığı ilk bölgelerden biri olarak anıldığını göstermiştir. Doğal olarak idare ve yönetim kavramlarının da gelişim sürecine bakıldığında Mezopotamya'nın aynı zamanda Antik Mısır ve Sümerlerin merkezde yer aldığı görülmüştür. Batılı toplumlarda ise yakın tarih olan 20. yüzyılın başlarında bile medeniyetin, gelişmenin ve bilimin kaynağı olarak doğrudan Yunan toplumu gösterilmiştir. Ancak 1920 yılından sonra özellikle de Sarton'un imzasını taşıyan“Bilim Tarihine Giriş”eseri ile birlikte bu görüşte büyük bir değişim yaşanmıştır. Yunanlıların birçok alanda başarıya ulaşmış olmalarının aslında kendilerinden önceki medeniyetlerin bir uzantısı olduğu görüşü yaygınlık kazanmıştır. Yönetim, sanat, yazı, bilim ve zanaatın ilk adımlarını atmış olan Mezopotamya, Mısır ve Sümer uygarlıklarının toplamından oluşan büyük bir medeniyet mirasının devralındığı artık çoğunluk tarafından kabul görmüştür.
Özet (Çeviri)
Many studies have shown Administration as a natural consequence of people's living together. The general acceptance of historians has shown us that the Mesopotamian region was referred as one of the first regions where the concept of state emerged. Naturally, when we look at the development process of administration and management concepts, it is seen that Mesopotamia is also at the center of Ancient Egypt and Sumerians. In Western societies however, even at the beginning of the recent 20 century, Greek society was shown directly as the source of civilization, development and science. However, after 1920, especially with the work“Introduction to the History of Science”bearing the signature of Sarton, this view was greatly transformed. It became prevalent that the accomplishments of the Greeks in many areas is actually the extension of the civilizations preceeding them. It is now accepted by the majority that the great civilizational heritage, consisting of the sum of the civilizations of Mesopotamia, Egypt and Sumer, which took the first steps of Administration, Art, Script, Science and Craft, has been inherited.