Strategic communication in Izmir based civil society organisations from the Instigatory Theory of NGO Communication (ITNC) perspective
STK İletişiminin Kışkırtıcı Kuramı (ITCN) perspektifinden İzmir'deki sivil toplum kuruluşlarının stratejik iletişimi
  1. Tez No: 665985
  2. Yazar: DENİZ JULIA DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, İzmir'deki STK'ların stratejik iletişimini konu almaktadır. Araştırmanın amacı yönetim ve iletişimi STK bazında bir araya getiren, STK İletişiminin Kışkırtıcı Kuramı (ITNC) perspektifi ile STK'ların stratejik iletişimini araştırmaktır. Stratejik iletişim süreci, sivil toplum kavramı, organizasyon yapısı ve yönetimi; yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle incelenmiştir. Sonuçlar çoğunlukla ITNC ile uyumluluğu kanıtlamış olup, yönetim ve organizasyon açısından farklılıkları göz önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the strategic communication of Izmir based NGOs. The Instigatory Theory of Non-Governmental Organizations' Communication (ITNC), brings managerial and communicational skills together and by doing so helps to create a strategic communication process to the NGO basis which suits the aim of this research. Strategic communication processes, the concept of civil society, organization structures and management are analyzed in a semi-structured interview method. The findings of the analyzes mostly show resemblances to the approach. The participant NGOs show that the relevant differences include managerial aspects and structures.