Artırılmış gerçeklik anlayışına göre hazırlanmış bir ders kitabı ünitesinin öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarına etkisi
The effect of a textbook unit prepared according to the augmented reality approach on students' attitudes towards social studies lesson
- Tez No: 665994
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma artırılmış gerçeklik anlayışına göre hazırlanmış bir ders kitabı ünitesinin öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma çalışma grubunu Amasya ili Merzifon ilçesindeki iki ilkokulda bulunan 4. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma deney ve kontrol grupları için üç hafta sürecek uygulamalara yönelik bağlam temeli öğrenme kuramı stratejilerinden olan ve ismini basamaklarının ilk harfleri olan Relating, Experiencing, Applying, Cooperating, and Transferring (REACT) stratejisine göre ders planları hazırlanmıştır. Deney grubu öğrencileri için ders kitaplarına entegre edilmiş artırılmış gerçeklik içerikleri kullanılırken; kontrol grubuna uygulanmamıştır. Araştırma verilerinin analizinde araştırma problemine bağlı olarak varyans analizi ve t testi yapılmıştır. Araştırma verileri SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında deney grubu öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi öntest sontest tutum puanları farkının kontrol grubundan yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi tutum puanı ortalamaları ile artırılmış gerçeklik tutum puanı ortalamalarının yüksek olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda, artırılmış gerçeklik anlayışına göre hazırlanmış bir ders kitabı ünitesinin öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarının artmasında etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of a texbook unit, which was prepared according to augmented reality conception, on students' attitude towards Social Science.A quasi-experimental design was used as a quantitative research method.The study population comprised Merzifon district of Amasya province.And the study sample group comprised 4th grade students studying at two different primary schools in Merzifon.For three weeks of experimental and control group studies, lesson plans were prepared according to context-based learning REACT strategy, named after the frst letters of Relating, Experiencing, Applying, Coopeerating and Transferrring. While textbooks integrated with augmented reality contents were used for the experimental group students, the control group stayed same.Analysis of variance and t-test were done for the data analysis depending upon the research problem. The research data were analized by using a SPSS program. In research findings, it was seen that the difference between the social science pre-test and post-test attitude points of the experimental group students were higher than the control group. In addition, it was seen that the social science attitude point average and augmented reality attitude point average of the experimental group students were higher. In line with these findings, it can be said that a textbook unit prepared according to the augmented reality conception has a positive impact on students' attitudes towards Social Science.