Teknoloji bağımlılığı ile rekreasyonel eğilimler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between technology addiction and recreational tendencies
- Tez No: 665993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İletişim Bilimleri, Tourism, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı teknoloji bağımlılığı ile rekreasyonel aktivite katılımları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmanın örneklemini Türkiye'de yer alan 43 üniversitenin 103 farklı bölümünde eğitim gören 462 öğrenci oluşturmaktadır. Ağırlıklı olarak Ankara'da yer alan üniversitelerden katılım gerçekleşti. Çalışmanın verileri 3 bölümden oluşan“Kişisel Bilgi Formu”,“Dijital Bağımlılık Ölçeği”ve“Rekreasyon Aktivitelerine Katılım Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans ve yüzde analizi, t-testi, Chi-square testi, Pearson korelasyon ve doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between technology addiction and recreational activity participation. The study sample includes 462 students from 103 different departments of total number of 43 universities in Turkey. The sample of the study mainly consists of universities located in Ankara. The data of the study were collected via 'Personal Information Form', 'Digital Dependence Scale' and 'Recreation Activities Participation Scale' surveys. The methods of frequency and percentage analyses, t-test, Chi-square test, Pearson correlation and linear regression analyses were used for data analysis.