Şeyh-i Meczûb Divanı (Metin-inceleme)
Divan of Sheikh-i Majzub (Text-analysis)
  1. Tez No: 666002
  2. Yazar: MESUT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 688
Özet
Şeyh-i Meczûb, gerçek adıyla Muhammed Sa'îd, Osmanlı'nın son döneminde yaşamış ve klasik tarzda Kürtçe şiirler yazmış Cizreli sûfî bir şairdir. Bu tez çalışmasının ana konusu da onun Kürtçe divanının ilk kez Latin harfleriyle neşri ve incelenmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde Şeyh-i Meczûb'un hayatı, eserleri ve sûfîliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümün konusu Şeyh-i Meczûb'un edebî kişiliğidir: Şairliği, dili, etkilendiği ve etkilediği şairler, divanının şekil yönünden incelenmesi, edebî sanatlar bu bölümün konu başlıkları arasındadır. Çalışmanın üçüncü bölümü divanın içerik yönünden incelenmesi yani tahlili üzerinedir. Bu bölümde Şeyh-i Meczûb Divanı'nda klasik Doğu şiiri geleneğinin izlerini aradık. Kullanılan belli başlı mazmunları, telmihleri, özel isimleri açıklayarak divanın anlaşılmasını kolaylaştırmaya çalıştık. Çalışmamızın dördüncü ve son bölümü divan metninin neşridir. Bu bölümde şairin bütün Kürtçe şiirleri eldeki yazma nüshalar taranarak transkripsiyonlu Latin alfabesine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sheikh-i Majzub, real name Mohammed Saeed, is a Sufi poet from Jazire who has lived during the last ages Ottoman Empire and has written Kurdish classical poems. The main theme of this research is the publishing of his divan in Latin letters for the first time, and an analysis of it. The first part focuses on Majzub's life, his work and his Sufism. The second part is on Sheikh-i Majzub's literary character: His poetry, his style, poets who had inspired him and those who have been inspired by him, a formal examination of his divan, and literary arts. Third part presents an examination of the content of his poetry, considering the traces of classical Eastern poetic tradition on Majzup's divan. Metaphoric statements, references and private names are explained to facilitate the comprehensibility of his divan. The fourth and the final part presents the publication of the text of the divan. All of Majzub's Kurdish poems have been transcribed into Latin alphabet.